Gündem Haberleri

  Muhalifler Rusya'da beklediğini bulamadı

  Hürriyet Planet
  11.07.2012 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Suriye Ulusal Konseyi (SUK) temsilcileri Rusya'nın başkenti Moskova'da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. Muhalifler Rusya'nın pozisyonunun değişmediğini düşünüyor.

  Moskova'da bulunan SUK heyetiyle görüştükten  sonra açıklama yapan Lavrov, Şam yönetimiyle diyaloğa girmeleri için Suriyeli  muhalif grupların tamamı arasında bir birlik sağlanmasını ümit ettiğini de ifade etti. Lavrov, Suriye hakkında kararları yalnızca Suriye halkının vermesi gerektiğinin altını çizdi.

  SUK Başkanı Abdülbasid Seyda, Lavrov ile görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın tavrında değişiklik olmadığını söyledi.

  Suriye'de yaşanan olayların hükümet ve muhaliflerin uzlaşmazlığı değil bir devrim olduğunu iddia eden Seyda, "Rusya'nın politikasını reddettik. Rejimi savunmak, şiddetin devam etmesine olur vermektir" dedi.

  Seyda'nın selefi Burhan Galyun da, Rusya'nın bir yıldır tavrının değişmediğini belirtti.

  YENİ PLAN
  Rusya, Birleşmiş Milletler'e (BM) yeni bir Suriye planı sundu. Söz konusu planın Suriye'deki BM gözlemci misyonunun üç ay daha uzatılmasını öngördüğü belirtiliyor.

  Ancak planının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevi bırakmasını isteyen ABD'nin başını çektiği uluslararası bloğu tatmin etmeyeceği yorumları yapılıyor.

  YEDİNCİ MADDE TARTIŞMASI

  Söz konusu blok, yedinci maddenin gündeme getirilmesini istiyor.

  BM Şartı’nın yedinci maddesi, BM Güvenlik Konseyi’nin “barışı sağlama” yetkilerini belirliyor. Madde, Güvenlik Konseyi’ne barışa zarar verildiğinde askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni veriyor.

  Rusya'nın BM Büyükelçisi Yardımcısı Aleksandır Pankin yedinci maddeye dayanan çözümlerin faydası olmayacağını söyledi.

  Rusya görevine devam etmesini istediği gözlemcilerin güvenliğinin Suriye'deki taraflarca garanti edilmesini istiyor.

  Suriye daha önce BM'nin çağrısı uyarınca, gözlemcilerin güvenliğinin sağlanacağını garanti etmişti ancak silahlı muhalifler benzer bir çağrı yapmamıştı.

  Şam yönetimi ayrıca, çatışma bölgelerine insani yardım ulaştırılmasını kabul etmişti. Pazartesi günü BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ile Esad'ın Pazartesi günü yaptıkları görüşmenin ardından, Şam yönetimi çatışma bölgelerinden asker çekmeyi kabul etmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı