Gündem Haberleri

  Muhalifler paramparça

  Hürriyet Haber
  27.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 16 aydır Beşar Esad rejimine nefes aldırmayan Suriyeli muhalifler, kendi içlerinde de bölünmeye devam ediyor.

  Her biri ayrı oluşumlarla ortaya çıkan ve bir araya gelip belli ilkeler etrafında birleşmeye yanaşmayan muhalif gruplar, PKK’yla da yakın ilişkisi olan Kürt grupların Suriye’nin kuzeyinde bazı kentlerin yönetimlerini ele geçirmesiyle bir kez daha bölündü. Merkezi İstanbul’da olan SUK Başkanı Abdülbasid Seyda, bu grupların “zafer” olarak kutladığı şeyin, aslında kazanılmış herhangi bir başarıya dayanmadığını öne sürerek, “Ele geçirdikleri şehirleri onlara Esad verdi” dedi.  Bu gelişmeler, Esad rejiminin muhtemel çöküşünden sonra Suriye’de birliği sağlayabilecek bir yapı oluşturulup oluşturulamayacağı konusunda endişeli bekleyişi de beraberinde getiriyor. İşte Esad sonrası için lider adayı olarak öne çıkan, ancak tamamı olaylara birbirinden farklı bakan isimler:

  - Abdülbasid Seyda: SUK’un Kürt kökenli başkanı. İsviçe Stockholm’de yaşıyor.

  - Manaf Tlas: Esad’ın çevresinde olup firar eden en üst düzey askeri yetkili. Ülkenin önde gelen Sünni ailelerinden birinin üyesi, Esad’ın çocukluk arkadaşı. Paris’e kaçtı.

  - Riyad Seyf: Esad rejimi muhalifleri arasında prestijli bir yeri var. Şam Deklarasyonu üyelerinden biri. Salı günü muhaliflere birleşme, Suriyeli askerlere de firar etme çağrısı yaptı.

  - Burhan Galyun: Frankofon sosyoloji profesörü. SUK’u ilk yöneten kişiydi.

  - Hasan Abdülazim: Silahlı isyana ve dış müdahaleye karış çıkan ama Esad’a da muhalif olan Ulusal Koordinasyon Ofisi (UKO) başkanı.

  - Haytam Mena’a: Paris’te yaşıyor, UKO’nun önde gelen isimlerinden.

  - Muhammed Riyad el-Şekfa: Müslüman Kardeşler’in Suriyeli genel sekreteri. Aynı zamanda Özgür Suriye Ordusu’nda komutan.

  - Albay Riyad el-Esad: Suriye Hava Kuvvetleri’nde görev yaparken firar etti ve Türkiye’ye geldi.

  - Tuğgeneral Mustafa el-Şeyh: Özgür Suriye Ordusu’nun lideri.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı