Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Muhalifler ’abi’ arıyor

  Okan KONURALP / ANKARA
  11 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2007 - 01:49

  CHP’nin Şubat 2008’de yapılması planlanan olağan kurultayında Genel Başkan Deniz Baykal’ın karşısına tek adayla çıkmaya çalışan muhalifler son olarak "Ağabey" formülünü gündeme getirdi.

  Muhalifler, Haluk Koç ile İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’ın tek adaylık seçeneğinde anlaşamaması halinde, aralarında Hasan Fehmi Güneş’in de bulunduğu bir grup eski partilinin "Ağabey Formülü" çerçevesinde isimlerinin tartışmaya açılmasını planlıyorlar. Baykal’ın dönüş kurultayı olarak nitelendirilen, 30 Eylül 2000’de yapılan Olağanüstü Kurultay’da genel başkan adayları arasında bulunan Hasan Fehmi Güneş, ortak hareket ettiği muhaliflerin önerisini "tartışılır" buldu. Güneş dışında muhaliflerin "Ağabey Formülü" çerçevesinde ortaya attığı diğer isimler ise Abdülkadir Ateş ve Altan Öymen olarak sıralandı. CHP tüzüğüne göre genel başkan adayı olabilmek için kurultay üye tam sayısının yüzde 20’si olan yaklaşık 255 delegenin imzasının alınması gerekiyor. Delegeler yalnızca tek bir aday için imza verebiliyor; bu durum muhalifleri tek aday konusunda güç birliği yapmaya zorluyor.

  KOÇ BÜRO TUTTU 22 Temmuz seçimleri öncesinde CHP’ye katılma kararı alan ancak bunu henüz gerçekleştirmeyen Hürparti’nin eski genel merkez binası, CHP’li muhaliflerin seçim bürosu oldu. Çankaya, Yıldızhilal Mahallesi’nde bulunan dört katlı bina, adaylığını duyuran Samsun Milletvekili Haluk Koç’un seçim bürosu olacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı