Dünya Haberleri

DÜNYA

  Muhalif gazeteci yüksek binadan aşağı atıldı

  Hürriyet Haber
  22 Aralık 2009 - 12:30Son Güncelleme : 22 Aralık 2009 - 12:30

  Kırgızistan'da önde gelen muhalif gazeteci Gennady Pavlyuk, Kazakistan'da elleri arkadan bağlı olarak yüksek bir binadan atıldı. Gazeteci bir hafta sonra hastanede hayatını kaybetti.

  Pavlyuk, 16 Aralıkta Kazakistan'ın mali başkenti Almatı'ya yaptığı bir ziyaret sırasında uğradığı saldırı sonrası komaya girmişti. Kazak polis sözcüsü, ünlü gazetecinin ölümünün cinayet olarak işlem gördüğünü söyledi.

  Pavlyuk'un ölümünü kınayan Kırgızistan muhalefeti, ünlü gazetecinin öldürülmesinin Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in muhalefeti susturma çabasının bir parçası olduğunu belirtti.

  Kırgız muhalefet lideri Omurbek Tekebayev ise, "Yetkililer Pavlyuk'dan korkuyordu" dedi. Bakiyev'in sözcüsü Almaz Turdumamatov ise, "yetkililerin Pavlyuk'un ölümünün mesleki çalışmalarıyla ilgili olup olmadığını araştırması gerektiğini" söyledi.

  Kırgızistan'da son zamanlarda gazetecilere yönelik saldırı ve tehditler arttı. Gelecek ay yeni bir muhalefet gazetesi yayımlamaya başlamayı planlayan Pavlyuk'un, Almatı'ya niçin geldiği bilinmiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı