Gündem Haberleri

  Muhalefetin sesi kısılmak isteniyor

  Zeynel LÜLE
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu’nun Hollandalı Hıristiyan Demokrat Grubu Üyesi Ria Oomen-Ruijten’in hazırladığı Türkiye raporunun görüşmelerinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik fezleke eleştirildi ve “Türkiye’de muhalefetin sesi kısılmak isteniyor” yorumu yapıldı.

  AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda ele alınan raporla ilgili tartışmalarda, Türkiye’de yargı reformu ve sivil bir anayasaya duyulan ihtiyacın altı çizildi. Raporu kaleme alan Hollandalı Ria Oomen-Ruijten, Komisyon’da eleştiri ve görüşlere cevap verirken, PKK’nın terör örgütü olduğunu vurguladı ve “Bu sorun sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Aynı zamanda Avrupa’yı da yakından ilgilendiriyor. Çünkü PKK, para kaynağını AB ülkelerinden temin ediyor. İnsan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı bu amaca yönelik yapılıyor. AB terörle mücadelede Türkiye’yi yalnız bırakamaz” dedi. AP’nin her yıl kaleme alınan Türkiye raporuna 400’e yakın değişiklik önergesi sunulması bekleniyor. Rapor, mart ayında Strasbourg’da gerçekleşecek Genel Kurul toplantısında görüşülerek oylanacak.

  Bu arada CHP’li milletvekilleri konuyla ilgili yeni bir eylem planlıyor. Vekiller, Kılıçdaroğlu’na destek eylemlerini Meclis sınırları dışına taşıyacak. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Bunun adresi Silivri mi olur başka bir yer mi olur, onu oturup planlarız” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı