Ege Haberleri

EGE

  Muhalefete muhalefet

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  13 Ağustos 2014 - 01:10Son Güncelleme : 12 Ağustos 2014 - 16:52

  CHP’de ‘Çatı’ adaya sıcak bakmayan ulusalcı kanat, seçimin ardından, “Biz demiştik” dedi. Aralarında Emine Ülker Tarhan, Nur Serter, Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler’in de olduğu vekiller, Genel Başkan Kemal Kılıçadroğlu’nun istifasını istedi. Çatı adayın yüzde 58’le en yüksek oyu aldığı İzmir’de, milletvekilleri, istifa çağrılarına sert çıktı. En sert tepki, “Gidin İşçi Partisi’ne ya da kendi partinizi kurun” sözleriyle Mustafa Moroğlu’ndan geldi. Moroğlu ve diğer vekiller görüşlerini şöyle aktardı:

  Yolları açık olsun

  * Mustafa Moroğlu: Bugüne kadar bu arkadaşların parti ahlakına, kültürüne, disiplinine, yola çıktıkları insanlara yoldaşlık, arkadaşlık vefa duygusu içinde hareket etmedikleri davranış biçimi yeni değil. Bu arkadaşlar partinin yetkili organlarındaysalar genel başkanla iyiler, ama başka arkadaşlara görev verilirse muhalifler. Bu ikiyüzlülüğün dik alasıdır. Kemal Kılıçdaroğlu partinin gövdesini koruyarak, sağdan soldan isimler aldı. Bunlar parti sözcüsü, grup başkan vekili oldular.
  Bu ihanettir. Türkiye’nin çıkarı için büyük bir uzlaşı sağlayarak aday çıkarıldı, ama onun başarısız olması için ellerinden ne gelirse yaptılar. Ahlaki mi bu? Ben 40 derece sıcakta mücadele edeceğim. Bu hanımefendiler, beyefendiler oturacak, seçim biter bitmez, ‘İstediğimiz oldu, artık genel başkanla hesaplaşmanın zamanıdır’ diyerek ölü seviciliğe soyunacaklar. Kurultay isteyebilirler, ama bu basın toplantısıyla istenmez. Yeterli imzayı bulursan kurultay toplanır. 3 kişi istedi diye olmaz. Hangi ahlak bunu kabul eder? Parti herkese göre karar mı alacak? Ağaç gölgesinde militanlık yapmak, meydan okumak yok! İşçi Partisi’ne mi gidecekler, yeni bir parti mi kuracaklar, buyursunlar. Yolları açık olsun.

  Bireysel çıkış yanlış

  * Mehmet Ali Susam: Parti içinde tartışmadan, bu işler konuşulmadan bireysel çıkışları doğru bulmam.
  * Hülya Güven: Tek başlarına çıktılar, doğru değildi. Seçimin analizini yapmaları lazımdı. Sandığa gitmeyerek, kendileri oy kullanmadıkları gibi başkalarının da oy kullanmalarını etkileyerek, ‘Oy oranı düşük’ demek çok yanlış. Eğer katılım yüksek olsaydı bu sonuç çıkmayacaktı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı olarak göreceğimize inanıyorum. Muhaliflerin bu çıkışı sonuç getirmez bir girişim olarak kalır.
  * Rıza Türmen: Yapılan açıklama çok yanlış. Genel başkanın gitmesi söz konusu değil. Partinin daha başarılı olması genel başkanın koltuğunda kalmasıyla sağlanır.

  Üst perdeden olmaz

  * Erdal Aksünger: Bütün her şeyin günahını genel başkanda arayanlar ilk önce kongrenin inisiyatifini ele alacaklar. Partinin tüzüğü var. O tüzüğe uygun bir şekilde yapabilenler varsa, hodri meydan, yapsınlar. Parti seçim sonucunu değerlendirecektir, ama 3 kişinin çıkıp ortalıkta bezirganlık yapması hoş değil. Üst perdeden konuşarak mücadele olmaz. Halkın içinde olacaksın.
  * Musa Çam: Seçimin üzerinden 2 gün geçti. Partimizin yetkili organlarının toplanıp durum değerlendirmesi yapacağı kesin. Alınan sonuç bütün yönleriyle incelenecek, başarı ve başarısızlık detaylarıyla açıklanacaktır. Yetkili organlar toplanmadan partide bir kargaşa yaratmanın hiç kimseye faydası ve katkısı olmayacaktır. Elbette ki parti yöneticilerimiz üzerlerine düşen sorumluluk ve görevi yerine getireceklerdir. Bu dönemde daha soğukkanlı olmak gerekir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı