ANKARA HABERLERİ

Muhafazakar Demokratlardan Yeni Anayasa Sempozyumu

Fatih AKTİMUR
21.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Muhafazakar Demokratlar Platformu’nun Yeni Anayasa konulu toplantılarının ilki Rixos Hotel’de gerçekleştirildi.

Fatih AKTİMUR

 Platform Başkanı Mehmet Akif Işık, platformu, bir çok sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı olarak tanımlarken amaçlarının da kucaklayıcı ve geniş bir toplumsal katılım sağlanması olduğunu dile getirdi. 1982 Anayasa’sının çağ dışı olduğunu söyleyen Işık, küresel bir oyuncu olmaya aday Türkiye’ye yakışmadığını ifade etti.
Işık, “21. yüzyıl insanına dar gelen bu katı ve tutucu Anayasa’da büyük bir revizyon yapma, hatta sivil bir inisiyatifle baştan aşağı yeniden oluşturma zamanı gelmiştir. Hazırlanacak Anayasa’nın çok sade ve öz, temel hak ve hürriyetleri tanımlayan, kısa bir metin olması gerektiği şahsi kanaatimdir” diye konuştu.
Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel ise, 1982 Anayasası’nın tamamıyla kaldırılarak, yeni bir Anayasa’nın yürürlüğe girmesi gerektiğini savundu. Referandumla kabul edilen Anayasa değişikliklerinin isabetli fakat yetersiz olduğunu dile getiren Güzel, “Değişikliklere değil yeni bir Anayasa’ya ihtiyaç vardır” dedi.
Türkiye’nin büyük bir değişim gerçirdiğini dile getiren Güzel, “Şimdi artık yeni Anayasa yapmanın zamanı gelmiştir. Şimdi Sami Selçuk’un tabiriyle eskisini çöpe atıp, yeni bir Anayasa’yı yürürlüğe sokmak lazım” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Muhafazakar Demokratlardan Yeni Anayasa Sempozyumu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı