"İhsan Yılmaz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "İhsan Yılmaz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
İhsan Yılmaz

Samanyolu tartışması ‘iyi’ce alevlenecek

6 Nisan 2018

En popüler, en akılda kalıcı, en sevilen parçayı almak çok önemlidir. Yarışın kazanılacak ilk ayağı gibidir sanki.

2019 seçimleri için stratejilerin belirlenmeye başlandığı, pek çok siyasi kararın seçim düşünülerek alındığı şüphe götürmez.

Ama kampanya şarkısı konusunda ilk adımı duyduğuma göre İYİ Parti atmış.

Seçime ilk kez girecek olmanın heyecanı ya da kampanyayı erken başlatma isteğiyle Berkant’ın ünlü ‘Samanyolu’ parçasına talip olmuşlar.

Şarkı, ilk kez Kerime Nadir’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Ediz Hun’la Hülya Koçyiğit’in başrollerini paylaştıkları 1967 yapımı ‘Samanyolu’ filmiyle ünlenmişti.

Yılların eskitemediği, kalplerde taht kuran bu kült şarkının eskimeyen bir yönü daha var yalnız. O da bestesinin kime ait olduğu tartışması.

En son 2005 yılının şubat ayında Teoman Alpay’ın vefatı üzerine yeniden alevlenmiş. Eser kimine göre Teoman Alpay’a, kimine göre ise Metin Bükey’e ait. Şarkıyı söyleyen Berkant o dönem bu soruya şöyle cevap vermiş:

“1967’den beri bu tartışma yapılır. Metin Bükey bir gün bana ‘Çok güzel bir parça var, okur musun’ diye sordu. Ama ben ona hiçbir zaman ‘Bu parça sana ait mi’ diye sormadım. Çünkü bana parçayı getiren oydu. Piyanist arkadaşımız Temkin ile biz parçayı beraber hazırladık. Şarkının düzenlemesi ve yorumu bana ait. Yani ortak bir çalışma var aslında ortada. Rahmetli Teoman’ın arkasından konuşmak gibi olmasın ama Metin gitmiş bu şarkıyı noterden üzerine almış. Sonuçta kayıtlarda şarkı Metin Bükey’in üzerine noterden tasdikli olarak gözüküyor.”

Yazının devamı...
İhsan Yılmaz Kimdir?

İhsan Yılmaz