Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Muğla'da yangın helikopteri düştü: 5 ölü

  Süleyman İLTER- Cihan KAYA, Ahmet BAYRAK- Ergün TOS/ KÖYCEĞİZ (Muğla), (DHA)
  09 Ağustos 2012 - 15:48Son Güncelleme : 09 Ağustos 2012 - 22:03

  Muğla'nın Köyceğiz İlçesi'ne bağlı Otmanlar Köyü yakınındaki orman yangınına müdahale eden bir yangın söndürme helikopteriyle telsiz bağlantısı kesildi. Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, "Helikopterimizin bambisinin (su haznesi) takılmasıyla düştüğünü sanıyoruz. 5 personelin cesetlerine ulaştık" dedi.

  Köyceğiz İlçesi'ne bağlı Otmanlar Köyü yakınındaki Eğridere Mevkii'nde bugün bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangına müdahale etmek için Fethiye'de konuşlu KA-32T tipi Rus yapımı yangın söndürme helikopteri de bölgeye sevk edildi. Saat 15.20 sıralarında, yangına müdahale eden ve içinde Türk pilot Atıf Ateşok, orman muhafaza memuru Orhan Çelik, iki Rus pilot ve bir Rus teknisyenin bulunduğu helikopter, bilinmeyen bir nedenle Eğridere Mevkii'ndeki Kepez yangın söndürme kulesi yakınlarında düştü.

  DÜŞEN HELİKOPTERİN ARŞİV GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

  HELİKOPTERİN DÜŞTÜĞÜ BÖLGEDEN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  Helikopterin düştüğünü gören köylülerin haber vermesi üzerine bölgeye keşif helikopteri gönderildi. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, "Köyceğiz İlçesi'ne bağlı Otmanlar Köyü'nde çıkan yangına müdahale eden ve soğutma çalışmalarına katılan yangın söndürme helikopteri ormanlık alana düştü. Helikopterde  2 yabancı pilot, 1 teknisyen, 1 türk pilot ve 1 orman muhafaza memuru bulunuyor. " diye konuştu. 

  Muğlada yangın helikopteri düştü: 5 ölü

  Düşen helikopterin yanan enkazı bir başka helikopterden su sıkılarak söndürüldü

  5 KİŞİDEN KURTULAN OLMADI

  Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarındaki orman yangına müdahale etmek üzere Fethiye’den havalanan ve soğutma çalışmalarına katıldığı sırada bilinmeyen bir nedenle düşen KA-32T tipi Rus yapımı söndürme helikopterin enkazına ulaşıldı. Alev alev yanan helikopterde bulunan Türk pilot Atıf Ateşok, orman muhafaza memuru Orhan Çelik, Rus personel Alexander Gavrilov, Nikolay Atepalikhin ile Sergey Khorokhorin yaşamlarını yitirdi.

  Öte yandan yangının, Cehennem Deresi Mevkii’nde 8 ayrı noktada çıktığı ve düşen kiralık helikopterin soğutma çalışmalarına katıldığı ifade edildi.

  DAHA ÖNCE DE YARALI ATLATMIŞ

  Öte yandan düşen helikopterde bulunan Türk pilot Atıf Ateşok'un, Antalya'nın Kaş İlçesi'nde 28 Ağustos 2006 tarihinde çıkan bir yangına müdahale ettiği sırada su alırken teknik arıza nedeniyle düşen yangın söndürme helikopterinde bulunduğu ve olaydan yaralı kurtulduğu ortaya çıktı. 2006 yılında düşen helikopterin de KA-32 tipi Rus yapımı söndürme helikopteri olduğu bildirildi.Çıkan orman yangınının söndürüldüğü, helikopterin de soğutma çalışmaları sırasında düştüğü belirtildi.

  2.5 TON SU TAŞIYABİLİYOR

  Rus Kamov şirketinin imalatı olan KA-32 tipi helikopter, Sovyetler Birliği döneminde donanma gemilerinde kullanılmak üzere tasarlandı. İki adet rotor olarak adlandırılan ana pervaneye sahip helikopterde, kuyrukta yönlendirme amaçlı ayrı bir pervane bulunmuyor. Rusya her yıl çok sayıda helikopterini çeşitli Avrupa ülkelerine yangın söndürme uçuşlarında kullanmak üzere kiralıyor. Bu helikopterler, taşıdığı kova sistemi ile suyu alarak yangın bölgesine götürüyor. KA-32 tipi helikopter, özel sistemle 2,5 ton su taşıyabiliyor.

  ENKAZA ULAŞILDI

  Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne bağlı Otmanlar Köyü yakınlarındaki orman yangına müdahale etmek üzere Fethiye’den havalanan ve soğutma çalışmalarına katıldığı sırada bilinmeyen bir nedenle düşen KA-32T tipi Rus yapımı söndürme helikopterinin enkazına ulaşıldı. Enkazın bulunduğu bölgede, 3 helikopter, yangın söndürme araçları ve yer ekiplerinin çalışma yaptığı bildirildi. Ayrıca, bölgeye Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’den üç ambulansın sevk edildiği kaydedildi.

  CESETLER TANINMAYACAK HALDE

  Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, "Burası çok sarp bir bölge olduğu için yangına insanla müdahalede bulunmamız zordu. O nedenle helikopterle müdahale ettik. Helikopterimizin bambisinin (su haznesi) takılmasıyla düştüğünü sanıyoruz. Ancak kesin düşüş nedeni teknik incelemelerin ardından netlik kazanacak. Çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

  Helikopterde bulunan 5 personelin cesetlerinin yandığı ve tanınmayacak halde olduğu bildirildi. Personelden 3’nün cesedinin enkazda, birinin yaklaşık 30 metre aşağıda, bir diğerinin ise enkazın altında olduğu belirtildi. Bölgeye karadan ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu, kaydedilirken bir askeri helikopterden 2 subayın enkaz bölgesine indirildiği belirtildi. Karadan enkaza ulaşan AKUT ekibi de çalışmalarını sürdürüyor.

  Öte yandan bölgeye sevk edilen ambulanslar belirli bir noktadan sonra ilerleyemedi. Dağlık bölgeye çakılan ve parçalanan helikopterdeki cesetlerin bulunduğu yerden alınması için çalışma yapılıyor.

   

  TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

  Motor Tipi: 2 adet Ka-27PL

  Motor Gücü: 1645kW

  Maksimum Seyir Sürati: 250 km/saat

  Menzili: 800 km

  Havada Kalış Süresi: 4 saat 30 dakika

  Boş Ağırlığı:6 bin 500 kg.

  Maksimum Kalkış Ağırlığı: 12 bin 600 kg.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı