Gündem Haberleri

  Muğla'da orman yangını

  Hürriyet Haber
  24.10.2005 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, bu yıl, 220 orman yangınında 912 hektar alanın zarar gördüğünü söyledi.

  Çiftçi,  yangınların yüzde 15'inin yıldırım, yüzde 85'inin ise ihmal ve dikkatsizlik nedeniyle çıktığını belirtti.
  Muğla'nın yüzde 68'nin ormanlarla kaplı olduğunu kaydeden Çiftçi, yanan alanlarda ağaçlandırma çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

  Çiftçi, şöyle konuştu: “Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içinde bu yıl 220 yangında 912 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangınlarda zarar gören 912 hektardan 40 hektarı örtü alanı. Geri kalan 872 hektar ise ağaçlık alan. Yanan alanların ağaçlandırılması çalışmaları başlatıldı. Şu anda 11 dozer ile bu bölgelerde toprak işleme çalışmaları sürdürülüyor. Aralık'ta da fidan dikim ve tohumlama çalışmalarımız başlayacak. Yanan alanlardaki ağaçlandırma çalışmalarımız Nisan ayında tamamlanacak.”

  ÇALIŞMALAR 530 BİN YTL'YE MAL OLACAK

  872 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapılacağını bildiren Çiftçi, şunları söyledi: “Aralık ayında başlatılacak çalışmalar kapsamında, 516 hektarlık alan fidanla, 356 hektarlık alan ise doğal yoldan (tohumlama)
  ağaçlandırılacak. Fidanlama yapılacak bölgelere 465 bin kızıl çam,452 bin karaçam fidanı dikilecek. Ağaçlandırma çalışmaları toplam 530 bin YTL'ye mal olacak. Şu anda yanan alanlarda toprak işleme çalışmaları ile yanan ağaçların kesim ve depoya taşıma işlemleri devam ediyor.”

  Yangın sezonunun henüz bitmediğini belirten Çiftçi, “Bu yıl orman yangınlarına müdahale etmek için bin 548 yangın söndürme işçisi çalıştı. 72 arazöz, 3'ü su atar 1'i ise personel taşıyan olmak üzere 4 helikopter, 11 dozer, 7 greyder işçilerimize destek verdi. Sezon boyunca 57 adet yangın gözetleme kulesinde çalışma yapıldı. Ekiplerimiz 24 saat görev başında” diye konuştu. 
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı