MUĞLA HABERLERİ

Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi

AA / Ali Rıza Akkır
14.01.2015 - 13:45Son Güncelleme : 14.01.2015 - 13:46

- Ortaca'da arı yetiştiricileri, arı verimliliği, popülasyon düzenleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ve damızlık ana arı kullanma konularında bilgilendirildi

AA / Ali Rıza Akkır

MUĞLA (AA) - Ortaca'da arı yetiştiricileri, arı verimliliği, popülasyon düzenleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ve damızlık ana arı kullanma konularında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) ile Ortaca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğinde, Ortaca Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen toplantıya MAYBİR Başkanı Ziya Şahin, arıcılık uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ve arıcılar katıldı.

Arıcılık uzmanı Doğaroğlu yaptığı konuşmada, Türkiye'deki çam balının büyük kısmının Muğla'da üretildiğini, bunun için Muğla arısının çok kıymetli olduğunu söyledi.

İşçi arı verimliliğinin kovandaki popülasyona bağlı olduğunu belirten Doğaroğlu, "Kovandaki kalabalık arttıkça bal ve kuluçka da artar. Arı zararlılara ve hastalıklara karşı daha dirençli olur. Bu sebepten arıcıların yapması gereken arıyı hasta olduktan sonra kurtarmak değil, hasta olmamasını sağlamaktır" dedi.

Kışı geçiren arıların bal üretimine hazırlanabilmeleri için beslenmeleri gerektiğini ifade eden Doğaroğlu, beslemenin şubatın başında ilk yavruların çıkış zamanında yapılmasının uygun olduğunu vurguladı.

Muğla arısının en verimli arı ırkı olduğunu savunan Doğaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu bölgede Muğla arısından başka ırk düşünülemez. Bunun için arı ırklarını korumalısınız. Ana arı, arıcılıkta en önemli faktördür. Bu sebeple ana arılar yaş itibarıyla hiçbir zaman iki kıştan fazla kovanda tutulmamalıdır. Ana arı ikinci kışı kovanda geçirdiği zaman, verimlilik düşer."

Konuşmanın ardından Doğaroğlu, toplantıya katılan arıcıların sorularını cevapladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 13 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muğla'da arı yetiştiricileri bilgilendirildi haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:32
  • Akşam
   19:06
  • Yatsı
   20:30
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı