GAZİANTEP HABERLERİ

Muğla heyetinden NTO'ya ziyaret

DHA
31.03.2017 - 15:12Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - MUĞLA'nın Seydikemer İlçesi Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş ve heyeti Nizip Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlçe Müdürü Mustafa Yorgancı, Ziraat Odası Başkanı Sıddık Durmaz ve odanın yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin gümüş ve heyeti Nizip Ticaret Odası meclis toplantı salonunda fikir alışverişinde bulundu.

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, Nizip'in tarım ve tarıma dayalı sanayisinin en önemli değerlerinden birisi olan zeytin ve zeytinyağı sektörüne büyük önem verdiklerini belirtti.

Nizip Zeytinyağı'nın coğrafi işaretini aldıklarını, ortak akıl toplantıları, sektör analizi araştırması, tadım eğitimleri ve operatörlük kursları düzenlediklerini belirten Özyurt şöyle dedi:

"Nizip Antepfıstığı ve Zeytin Üreticileri Birliği Derneği'nin kurulmasına Nizip Ticaret Odası olarak destek sağlanmıştır. 2014 yılında Nizip Zeytinyağı Sektör Analizi Raporu 'muzda Zeytin ve Zeytinyağının swot analizi yapılmış ve "organik tarıma elverişli, uygun alanların mevcudiyeti" fırsat olarak değerlendirilmiştir. Nizip Ticaret Odası olarak fırsatı ilçemiz adına güçlü yöne çekebilmek amacıyla Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda, İpekyolu Kalkınma Ajansı Destekleri kapsamında ‘En Doğalından Nizip Organik Zeytini Projesi’ yürütülmüştür. Organik tarım değer zincirinin geliştirilmesi, organik tarım sektöründe ilgili aktörler arasında sürdürülebilir nitelikte bölgesel ve ulusal işbirliklerinin güçlendirilmesi sağlanmıştır. Projemiz kapsamında Exponatura 2015, 7.Doğal, Organik, Sağlıklı ve Bitkisel Ürünler Fuarı 'nda ve İzmir Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nda stant alarak ortaklarımız ve üreticilerimizle birlikte katılım sağlanmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Akhisar Ticaret Borsası, Ege İhracatçılar Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Marmarabirlik, Tariş, Zeytindostu Derneği ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi 'nin destekleriyle hazırlanan "Türkiye Zeytincilik Sektör Raporu" kitabının hazırlanmasında Odamızda paydaş kurum olarak destek vermiştir. Zeytincilik Nizip için Antep Fıstığından sonra ikinci sırada yer alan önemli sektörlerden birisidir. Nizip'te 30 adet zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır ve bu işletmelerde istihdam edilen personel ve aileleri ortalama 20 bin kişi geçimini sağlamaktadır. İlçemizde zeytinin var yılında ortalama yıllık 13 bin ton, zeytinyağı üretilmektedir. Bu da Nizip'i Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi ilçelerinden biri haline getirmektedir. Nizip Ticaret Odası olarak yurtiçinde ve yurtdışında çalışmalarımız devam etmektedir. Bu ziyaretin gerçekleşmesini sağlayan Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş ve misafirlerimize teşekkür ediyorum"

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş de ev sahipliğinden dolayı Mehmet Özyurt ve beraberindekilere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Ahmet yılmaz tarafından katılımcılara Nizip'teki zeytin hakkında katılımcılara bir sunum yaptı. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Nizip İlçe Müdürü Mustafa Yorgancı ve Seydişehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Maraşlı tarafından ilçelerin tarımdaki durumu hakkında katılımcılara bilgileri verildi.

Programın sonunda günün anısına her iki oda başkanları tarafından yöresel hediyeler takdim edilerek Nizip Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanı Bekir Karabacak'ın zeytinyağı fabrikasına gidilerek ziyaret son buldu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Muğla heyetinden NTO'ya ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muğla heyetinden NTO'ya ziyaret haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı