MUĞLA HABERLERİ

Muğla’da Denetimler Sıkılaştı

IHA
30.07.2015 - 12:38Son Güncelleme :

MUĞLA GENELİNDE HANUTÇULUK DENETİMLERİ SIKLAŞTIRILDI

IHA

Muğla’nın turizm ilçesi Ortaca’da hanutçulukla mücadele kapsamında denetimler sıkılaştı.
Turizm faaliyetlerinin daha nitelikli, verimli ve turist memnuniyetini en üst düzeyde sağlayacak şekilde yürütülmesini amacıyla alınması gereken tedbirler doğrultusunda düzenlenen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ‘ Muğla Valiliği Turizm Faaliyet ve Hizmetleri Usul ve Esasları Genelgesi’ doğrultusunda, Ortaca ilçesi genelinde yeme içme yerlerinde hijyenin sağlanması, insan sağlığı ile ilgili faaliyetler ve özelikle hanutçuluk (taciz edici davranış) fiilinin engellemesi konularında denetim komisyonu oluşturuldu. Komisyon, Ortaca Esnaf Odası Başkanlığı Turizm İlçe Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıta Amirliği’nden oluşuyor.
Mal ve hizmet üreten iş yerlerinde iş yeri sahipleri ve çalışanları ürünlerinin ve hizmetlerinin satışında veya başka kişilerin bu satışlardan çıkar sağlamak amacıyla “Hanutçuluk” tabir edilen taciz edici davranışlarda bulunanları tespit etmek üzere, Kaymakamlıkça İlçe Emniyet Müdürlüğü veya İlçe Jandarma Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve ilgili oda başkanlığı temsilcilerinden oluşturulan denetleme heyeti, hanutçuluğu kamerayla tespiti halinde İlçe Emniyet Müdürlüğünce gerekli cezai işlem uygulanabilecek. Buna göre iş yerine ilk olarak 3 gün, ikincisinde 15 gün, üçüncüsünde ise 30 gün süre ile işyeri kapatma cezası uygulanabilecek. Hanutçuluk fiilini işleyenler hakkında da yasal işlem başlatılacak.
Uygulanan denetimlerle ilgili konuşan Ortaca Esnaf Odası Başkanı Hüsamettin Karaşahin; “Muğla Valiliğimiz ve Turizm İl Müdürlüğü vasıtasıyla ilçemizde kurduğumuz iş yerleri denetleme komisyonuyla tatil için gelen misafirlerimizin tatillerini üst düzey koşullarda sürdürebilmeleri adına, Esnaf Odası Başkanlığı, Turizm İlçe Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıta Amirliğinin oluşturduğu komisyon ile ilçemizde faaliyet gösteren, yeme içme yerleri, insan sağlığı ile ilgili faaliyet gösteren işletmeleri denetliyor ve özellikle çok fazla şikayet aldığımız hanutçuluğun da önüne geçmeye çalışıyoruz. Şuana kadar yaptığımız denetimlerde, hanutçuluk yaptığını tespit ettiğimiz bir tekneyi 3 gün süre ile bağladık ve birçok iş yerleri sahibine de uyarılarımızda bulunduk. Uyarıları dikkate almayanlar için cezai işlem uygulayacağız” dedi.
Öte yandan uygulanan denetlemelerde, vergi usulü kanununca düzenlenmesi bulundurulması ve ibraz edilmesi gereken belgelerin düzenlenip düzenlenmediği ve ibraz edilip edilmediği ile ilgili genel kontrollerde Ortaca Mal Müdürlüğü’nce yapılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Muğla’da Denetimler Sıkılaştı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muğla’da Denetimler Sıkılaştı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı