AMASYA HABERLERİ

Müftü İpek: "Kırgınlık Ve Dargınlıklara Son Verilmeli"

IHA
15.07.2015 - 09:56Son Güncelleme : 15.07.2015 - 09:57

MÜMİNLER İÇİN ALLAH’A YAKINLAŞMAYA VE GÜNAHLARDAN ARINMAYA VESİLE OLAN MÜBAREK BİR RAMAZAN AYININ SONUNA GELMİŞ BULUNULDUĞUNA DEĞİNEN MÜFTÜ İPEK, “MANEVİ DÜNYAMIZI GÜZELLEŞTİREN, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ARTIRAN, MODERN DÜNYANIN MEŞGALELERİNDEN BİR NEBZE DE OLSA UZAKLAŞTIRARAK, ORUÇ TERAVİH, FİTRE VE BENZERİ DAHA BİRÇOK SALİH AMELLERLE BİZLERİ TEKRAR DİRİLTEN BİR RAMAZAN. İŞTE BÖYLESİNE GÜZEL FIRSATLAR SUNAN BU GÜZEL GÜNLERİN SONA ERMESİ ELBETTE Kİ HEPİMİZİ ÜZÜYOR. ANCAK ALLAH’IN BİZ MÜSLÜMANLAR İÇİN BAHŞETTİĞİ RAMAZAN BAYRAMI’NIN GELMESİ İSE BÜYÜK BİR SEVİNCE VESİLE OLMAKTADIR. ZİRA BAYRAMLAR HER YAŞTAN MÜSLÜMANIN SEVİNDİĞİ, BAYRAM NAMAZIYLA, TEBRİKLERİYLE VE ZİYARETLERİYLE DİNİ VE SOSYAL HAYATIMIZA ÖNEMLİ KATKILARI OLAN MÜBAREK GÜNLERDİR. YİNE BİR AY BOYUNCA SICAK HAVA ŞARTLARINA VE PEK ÇOĞUMUZUN MEŞGUL OLDUĞU AĞIR İŞLERE RAĞMEN ORUCUNDAN GERİ KALMAYAN VE HER ŞARTTA RABBİNİN EMRİNE BOYUN BÜKÜP, ONUN EMRİNİ YERİNE GETİREN VE ORUÇ TUTARAK BEDENİNİN ZEKÂTINI VEREN MÜSLÜMANA BİR HEDİYEDİR BAYRAM. BU MANADA BAYRAM EMEĞİN KARŞILIĞIDIR. SABRIN MÜKÂFATIDIR. RABBİMİZLE OLAN MANEVİ BAĞIMIZIN ZİRVESİDİR. BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SİMGESİ OLAN BAYRAMLARI HER SENE İKİ DEFA TEKRAR EDEREK BU BAĞLARI CANLI TUTAN HAYAT DAMARINA BENZER” DİYE KONUŞTU.

IHA

Amasya Müftüsü İsmail İpek, “İnananlar bayramlarda sevinçlerini yaşarken aynı zamanda geriye dönüp geçen bir yılını ve ömrünü de gözden geçirmelidir. Sanki bu son Ramazan Bayramı olacakmış gibi bayramı tatmalı, kırgınlık ve dargınlıklara son vermelidir” dedi.
Müminler için Allah’a yakınlaşmaya ve günahlardan arınmaya vesile olan mübarek bir Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunulduğuna değinen Müftü İpek, “Manevi dünyamızı güzelleştiren, birlik ve beraberliğimizi artıran, modern dünyanın meşgalelerinden bir nebze de olsa uzaklaştırarak, oruç teravih, fitre ve benzeri daha birçok salih amellerle bizleri tekrar dirilten bir Ramazan. İşte böylesine güzel fırsatlar sunan bu güzel günlerin sona ermesi elbette ki hepimizi üzüyor. Ancak Allah’ın biz Müslümanlar için bahşettiği Ramazan Bayramı’nın gelmesi ise büyük bir sevince vesile olmaktadır. Zira bayramlar her yaştan Müslümanın sevindiği, bayram namazıyla, tebrikleriyle ve ziyaretleriyle dini ve sosyal hayatımıza önemli katkıları olan mübarek günlerdir. Yine bir ay boyunca sıcak hava şartlarına ve pek çoğumuzun meşgul olduğu ağır işlere rağmen orucundan geri kalmayan ve her şartta rabbinin emrine boyun büküp, onun emrini yerine getiren ve oruç tutarak bedeninin zekatını veren Müslümana bir hediyedir bayram. Bu manada bayram emeğin karşılığıdır. Sabrın mükafatıdır. Rabbimizle olan manevi bağımızın zirvesidir. Birlik ve beraberliğimizin simgesi olan Bayramları her sene iki defa tekrar ederek bu bağları canlı tutan hayat damarına benzer” diye konuştu.
Ramazan ayının hızlıca akıp geçtiğini ve ömründe böyle başlayıp bittiğini vurgulayan İpek, “Bu manada her sene tekrar eden bayramlar Müslüman için bir değerlendirme ve muhasebe fırsatıdır. İnananlar bayramlarda sevinçlerini yaşarken aynı zamanda geriye dönüp geçen bir yılını ve ömrünü de gözden geçirmelidir. Sanki bu son Ramazan bayramı olacakmış gibi bayramı tatmalı, kırgınlık ve dargınlıklara son vermelidir. Zira mümin kıldığı namazını son namazı, tuttuğu orucunu son orucu, verdiği zekatını son zekatı gibi görmeli ve hayatının her anını Müslümana yakışır şekilde dolu dolu geçirmelidir. Öte yandan Peygamber Efendimiz ’Müminler bir vücuda benzer, vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman diğerleri de uykusuzluk ve ateş hissederler’ buyurarak birbirine iman bağıyla bağlanan Müslümanların birbirlerinin acılarını ve dertlerini paylaşmalarını emretmiştir. Bayramı yaşarken bizler bu çağrıyı da unutmamalı ve dualarımızda Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Türkistan’da ve dünyanın değişik coğrafyalarında zulme uğrayan ya da kardeş kavgasına tutuşan insanları dualarımızda dile getirmeliyiz. Yine etrafımızda ihtiyaç sahibi komşularımızı, akrabalarımızı, yetimleri ve kimsesizleri de unutmamalı onları da bayramımıza ortak ederek ’kimsesizlerin kimsesi’ olmalı ve iyilik yapmaya devam etmeliyiz. Bu temennilerle mübarek Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularla tebrik ediyor, başta Amasya halkımız olmak üzere ülkemize ve tüm Müslümanlara hayırlar getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Müftü İpek: "Kırgınlık Ve Dargınlıklara Son Verilmeli" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müftü İpek: "Kırgınlık Ve Dargınlıklara Son Verilmeli" haberi güncellenecektir.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:43
  • Yatsı
   20:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı