KÜTAHYA HABERLERİ

Müftü Hacı Yusuf Gül’den Miraç Kandili Mesajı

IHA
13.05.2015 - 17:03 |Son Güncelleme :

KÜTAHYA İL MÜFTÜSÜ HACI YUSUF GÜL

IHA

Kütahya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Miraç Kandili sebebiyle bir mesaj yayınladı.
Gül, 15 Mayıs 2015 Cuma gününü Cumartesi’ne bağlayan gecenin, Miraç Gecesi olduğunu dile getirdi.
Gül, "İsrâ ve Miraç Mucizesi, Yüce Allah’ın sonsuz kudretinin eserlerini göstermek için Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) yaptırılan mukaddes bir yolculuğu, manevi yükselişi ve huzur-u ilâhiye kabul edilişi ifade etmektedir. Miraç mucizesi iki aşamadan meydana gelmiştir. İsra suresinin ilk ayetinde bu yolculuğun birinci aşaması şöyle anlatılmaktadır: “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” Miraç Mucizesi, hem Yüce Rabbimiz’in kudretinin bir tezahürü hem de Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’ in nail olduğu ilahi bir lütuftur. Hz. Peygamber’in (sav) bu mucizesi, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, yücelmenin, yükselmenin maddi ve manevî kalkınmanın, gönül ve ruh dünyamızın temizliğinden, ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğine işaret etmektedirMiraç mucizesinin inananlara en büyük hediyesi beş vakit namazdır. Peygamber Efendimiz (sav)’ in ifadesiyle “Namaz Müminin Miracı” kılınmıştır. Dolayısıyla namaz Allah’ın emrettiği, Hz. Peygamber’ in (sav) tarif ettiği, talim ettiği şekilde, bilinçli ve şuurlu bir biçimde kılındığında nice manevi mertebelere yükselebileceğimizi, her türlü kötülükten uzaklaşabileceğimizi gösteren bir “Miraç” olacaktır. Ankebût suresinin 45 inci âyet-i kerîmesinde :“(Ey Muhammed) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.” Buyurmak suretiyle bu gerçeği açık bir şekilde beyan etmiştir.Her an Allah’ın gözetim ve denetimi altında olduğu bilinç ve şuuru içerisinde hareket eden insanın, hayatının farklı bir anlamı olacaktır. Böyle bir insan, kin tutmanın, bencilliğin, kıskançlığın, hased ve fesadın, çıkar peşinde koşmanın, düşmanlık beslemenin, insan haklarına saygısızlığın maddî ve manevî kalkınmamıza, yükselmemize, yücelmemize en büyük engel olduğunun farkına varacaktır.
İşte bu kutsal gün ve geceler, bizlere ferdî ve içtimaî hayatımızda iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimize çeki düzen verme, kendimize gelme, kendimizi yenileme, ümitsizlikten kurtulma, geleceğe ümitle bakma fırsat ve imkânı vermektedir. Bu fırsatları ganimet bilerek lehimize çevirmeli, geçmişteki hata ve kusurlarımızdan dolayı tövbe ve istiğfar etmeli, pişmanlık gözyaşları dökmeli, dünyada olup biten kötülüklerin sona ermesi, akan kan ve gözyaşlarının bir an önce dinmesi, kardeşliğimizin pekişmesi, Ensar olma duygumuzun yeniden hayata geçirilmesi için Rabbimize dua etmeliyiz.Bu vesile ile halkımızın ve okurlarımızın Miraç Kandilini en içten duygularla kutluyor, yaptığımız ve yapacağımız dua ve niyazlarımızın kabul görmesini, Müslümanların, birlik ve beraberliğine, milletimizin ve bütün insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını Yüce Allah’tan temenni ve niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı. (EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Müftü Hacı Yusuf Gül’den Miraç Kandili Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2015 tarihinde saat 17 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müftü Hacı Yusuf Gül’den Miraç Kandili Mesajı haberi güncellenecektir.

KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2019, Salı
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:02
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı