Gündem Haberleri

  Müftü eşarpla bekledi

  A.A.
  27.01.2006 - 15:45 | Son Güncelleme:

  İstanbul Müftü Yardımcısı İpek, başı açık ve erkeklerle birlikte namaz kılan kadınlar gelir diye Subaşı Camii'ne eşarp götürdü.

  İstanbul İl Müftü Yardımcısı İsmail İpek, kadınların başı açık halde, erkeklerle birlikte cuma namazı kılmasıyla gündeme gelen Subaşı Camii'nde, cemaate ibadetin nasıl olması gerektiği konusunda vaaz verdi.
  Camiye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İpek, burada hassas bir durum söz konusu olduğu için il müftüsünün talimatıyla görevlendirildiğini söyledi.

  Camide, cemaati uyararak, Kur'an-ı Kerim'e ve sünnete uygun ibadetin nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalışacağını belirten İpek, “Buraya bugün ibadetlerin nasıl olması gerektiği ile ilgili vaaz vermeye geldim. Vaazın konusu, İslam dininde en uygun ibadet nasıl yapılır? Cemaatle namaz nasıl kılınır? Kur'an-ı Kerim ve sünnete göre bu ameli nasıl yapmalıyız? Peygamber efendimizden bu zamana gelinceye kadarki usul nedir? Bu işin doğrusu nedir? Onları anlatmaya çalışacağız” diye konuştu.

  Süleymaniye Camii'nde de kadınların senelerdir kendilerine ait özel yerlerinde namazlarını kıldıklarını anımsatan İpek, bütün camilerde böyle olması gerektiğini, böyle olması durumunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı.
  İsmail İpek, “Böyle olmadığı için burada sıkıntı oldu. O söylenen gruptan bir bayan gelirse, namazı kendisine ait yerde kılması uyarısında bulunacağız. Bu, bizim görevimiz” dedi.

  “EŞARPLAR HAZIRLADIK”

  Üsküdar Müftülüğü personelinden 2 kadının da müftülük tarafından, ihtiyaç olabileceği düşüncesiyle bugün burada görevlendirildiğini ifade eden İpek, “İhtiyaç olursa diye, paketli, güzel ve tertemiz eşarplar hazırladık. Bayanlar namaz kılmak için gelirse takdim edeceğiz” dedi. Bu konuda ısrar eden kadınlara başı açık namaz kılmanın doğru olmadığının da söyleneceğini dile getiren İpek, caminin bir adabı olduğunu ve bu konuda ısrar edilmemesi gerektiğini, bir Müslüman'a yakışanın da bu olduğunu kaydetti.

  İsmail İpek, bir gazetecinin, “Eğer başı açık ve karma bir şekilde kılmak için ısrar ederlerse camiden dışarı çıkarılırlar mı?” şeklindeki sorusu üzerine, “Dışarı çıkarma görevimiz de, hakkımız da, yetkimiz de var. Burası ibadethanedir. İbadethanenin belli usulleri vardır” diye konuştu.

  İstanbul İl Müftü Yardımcısı İpek, cami içinde kimseyi kimseye rahatsız ettirmeden herkese usulüne uygun ibadet yaptırmanın asli görevleri olduğunu vurgulayarak, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının bu görevi kendilerine verdiğini kaydetti.
  İpek, uyarılara rağmen karma bir şekilde kılmak için ısrar etmenin günah ve suç olduğunu söyledi.
  Bu arada Üsküdar Müftülüğü'nden Meryem Uçma ve Berat Murat adlı görevliler de kadınlara rehberlik etmek amacıyla geldiklerini ifade ederek, başörtüsü olmayanlara eşarp dağıtacaklarını, ancak eşarbı takmaları konusunda ısrar etmelerinin söz konusu olmadığını söylediler.
  Bu arada cuma namazı için camiye gelen 3-4 kişilik bir grup, kadınların başı açık ve erkeklerle birlikte karma bir şekilde namaz kılmasının inançlarına aykırı olduğu için buraya geldiklerini, gerekirse başörtüsü dağıtacaklarını söylediler.
  Namazın ardından gazetecilere açıklama yapan İstanbul İl Müftü Yardımcısı İsmail İpek, herhangi bir sıkıntı yaşanmadan cuma namazı kıldıklarını ifade etti.

  Bu arada, caminin girişinde yoğunluk oluşturan basın mensupları ile bazı vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı.
  Öte yandan, caminin etrafında polis tarafından geniş güvenlik önlemi alındı. Önlemler çerçevesinde çok sayıda kadın ve erkek polis görev aldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı