DÜZCE HABERLERİ

Müftü Emen "Dua Etmek, İnsanın Ruhi İhtiyacıdır"

IHA
01.08.2015 - 00:56Son Güncelleme :

DÜZCE MÜFTÜLÜĞÜ İRŞAD VE VAAZ PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR.

IHA

Düzce İl Müftülüğü 2015 Yılı 3. Dönem Özel Vaaz ve İrşat Programı Merkez Cami’nde gerçekleştirildi.
Düzce İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 2015 Yılı 3. dönem Ramazan sonrası özel vaaz ve irşad programı devam ediyor. Bu bağlamda İl Müftüsü Selami Emen’in büyük bir ilgiyle takip edilen Ramazan sonrası özel vaaz ve irşad programı Düzce Merkez Camisinde gerçekleşti. Müftü Selami Emen Merkez Cami’nde Dua ve Önemi temalı bir vaaz gerçekleştirdi. Emen vaazında “Kendi saadetimiz için dua etmemiz gereklidir. Allah’u Teala, ‘Bana Dua ediniz ki, Duanızı kabul edeyim’ buyuruyor. Bu okuduğumuz ayeti Kerime, Mümin suresinin 60. ayetidir. Allah’u Teala biz kullarından dua etmemizi emrediyor, bizden her zaman dua ederek kendisinden yardım istememizi bildiriyor. Ama diyeceksin ki, ‘benim günahım çok, duam kabul olur mu?’ Böyle endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü Allah’u Teala, Bakara Suresinin 186. ayetinde ‘Bana el açıp yalvaran kulumun duasını kabul ederim’ buyuruyor. Bu ayeti kerimelerden öğreniyoruz ki, kendi saadetimiz için dua etmemiz gereklidir. Hata ve günahlarımız çoktur duamız kabul olmaz diye bir tereddüde düşmemiz hiç de doğru ve akıllıca bir hareket değildir. Zira Allah’ımız bizden dua etmemizi istiyor. Duamızı kabul edeceğini beyan ediyor” dedi.
Müftü Emen, sözlerine şöyle devam etti, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Aleyhisselam ‘Allah’ü Teala indinde (katında, yanında) duadan daha değerli hiç bir şey yoktur’ buyuruyor. Yine Peygamberimiz (S.A.V.) ‘Allah’u Teala kendisinden istenmeyi sever’ yani aslında dua etmek arzusu insanın mayasında yaradılışında vardır. Dua etmek, insanın ruhi ihtiyacıdır. İnsan çaresizlik içinde kaldığı zaman, ruhu daraldığı an kuvvet ve kudret sahibi olan Allah’dan yardım istemek ihtiyacını kendinde şiddetle hissedip duyar. Onun için Cenabı Hak, Kur’an-ı Kerim’inde buyuruyor ‘Bunalıp darda kalan kulunu, çaresizlik içinde kıvranıp duran kimseyi dua edip yalvardığında imdadına yetişip yardım eden, ancak Allah’u Teala’dır’ Bir kulun düşmüş olduğu tehlikelerden Allah’dan başka kurtaracak hiç bir kuvvet yoktur ve düşünülemez.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Müftü Emen "Dua Etmek, İnsanın Ruhi İhtiyacıdır" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2015 tarihinde saat 00 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müftü Emen "Dua Etmek, İnsanın Ruhi İhtiyacıdır" haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:54
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:43
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı