MERSİN HABERLERİ

Müfide İlhan Heykeli Açıldı

IHA
04.04.2015 - 10:21Son Güncelleme :

MERSİN’İN VE TÜRKİYE’NİN İLK KADIN İL BELEDİYE BAŞKANI MÜFİDE İLHAN HEYKELİ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YAPMIŞ OLDUĞU ÇEVRE DÜZENLEMESİNİN ARDINDAN AÇILDI.

IHA

Mersin’in ve Türkiye’nin ilk kadın İl Belediye Başkanı Müfide İlhan heykeli, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çevre düzenlemesinin ardından açıldı.
Kültür Park içinde yer alan ve heykeltıraş Prof. Dr. Berika İpekbayrak’ın tasarladığı anıt heykelin görkemli açılışına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Müfide İlhan’ın kızları Simla İlhan ve Ayla Börekçi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, daire başkanları, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Başkan Kocamaz, Türkiye’ye, özellikle de kadınlara öncülük yapmış çok büyük bir değerin bundan sonrada hatırlanması, örnek alınması düşüncesi ile hazırlanan Müfide İlhan heykelinin açılmasından büyük mutluluk duyduğu ifade ederek, "Bir bayan, Mersin’de ve Türkiye’ de ilk defa İl Kadın Belediye Başkanı seçiliyor. Bu,1950’li yıllarda hayal bile edilemezdi. Bu ilk, hem Mersinimiz, hem de ülkemiz açısından çok önemli’’ dedi.
Geçmişini bilmeyen milletlerin geleceğini başka milletlerin çizeceğini vurgulayan Kocamaz, ‘’Bizim yerel yöneticiler olarak geçmişimize sahip çıkma mecburiyetimiz var. Biz kentte ortak payda oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. İnsanların fikirleri, düşünceleri, inançları, kökenleri farklı olabilir ama aynı kentte yaşıyorsak, o kentin bireyi isek, aynı ailenin içerisinde yaşıyoruz demektir. Dolayısıyla bizlerin, Mersin’de bir ortak payda oluşturmak konusunda gayret göstermemiz gerekir’’ diye konuştu.
Müfide İlhan’ın kızı Simla İlhan ise anıt heykelin açılmasına destek veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederek, bu anlamlı açılışın bir parçası oldukları için de gurur duyduklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından heykelin açılışı yapıldı. Başkan Kocamaz, Müfide İlhan’ın kızları Simla İlhan ve Ayla Börekçi ile heykelin yapımında emeği geçen İlksen Songuç Dinçer’e çiçek taktim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Müfide İlhan Heykeli Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2015 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Müfide İlhan Heykeli Açıldı haberi güncellenecektir.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

13 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  18:58
Sayfa Başı