ANKARA HABERLERİ

Müfettiş raporunda işbirliği çağrısı

Fatih TEKECİ
18.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

ANKARA Hürriyet, son bir yıldır Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi arasından tartışmalara neden olan heyelan mağduru Dikmen Akpınar Mahallesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin hazırladığı, “inceleme raporu”na ulaştı.

Fatih TEKECİ

Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi arasında yılan hikayesine dönen “yıkım” ve “tahliye” işlemleri konusundaki yetki kargaşasına açıklık getiren Bakanlık raporu, belediyelere “işbirliği yapma” önerisinde bulundu.

Tüm yazışmalar incelendi

Akpınar Mahallesi’nde meydana gelen heyelanın ardından, bölgenin Bakanlar Kurulu kararı ile, “Afete Maruz Bölge” ilan edilmesiyle başlayan süreç, bir süre sonra Büyükşehir ile Çankaya Belediyesi’ni karşı karşıya getirdi. İki belediye arasındaki tüm resmi yazışmaların incelemeye alındığı İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Mülkiye Müfettişliği incele raporunda üzerinde en fazla durulan konu ise, iki belediyenin yetkiyi diğerine devretmesi konusu oldu.

Yetki sende tartışması

İlk olarak Akpınar Mahallesi’nde iki ayrı rapor hazırlatan Çankaya Belediyesi, bölgenin afet riski taşıdığını gerekçe gösterip, Büyükşehir Belediye Kanunu’na göre sorumluluğun Büyükşehir’e ait olduğuna dikkat çekerek ivedilikle gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi ise bu isteğe, 2005 yılında afet konusuyla ilgili yapılan düzenlemeyle görev ve sorumluluğun ilçe belediyesine ait olduğunu kaydetti. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Mülkiye Müfettişliği’nin hazırladığı raporda şu ifadelere yer verildi:

Çelişkili durum

“Söz konusu çelişkili durumun, bir an önce Çankaya Belediyesi ile birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da sorumluluk üstlenerek, işbirliği içinde çalışmaları ile giderilmesi. Yasalar çerçevesinde olaydan etkilenen kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesine dönük her türlü tedbirin ivedilikle alınması. Bu bağlamda öncelikle Çankaya Belediyesi’nce gerçekleştirilen işlemlere dayanak Büyükşehir Belediyesi yetki devrinin hukuka uygun hale getirilmesi ve ciddi uyarılar içeren jeolojik-jeoteknik etüt raporlarının ilgili resmi makamlara bir an önce icletilerek onaylatılması gerektiği kanaat ve sonucuna varılmıştır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Müfettiş raporunda işbirliği çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı