Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Müdürler iş arıyor

  Ayşe AYDIN
  28 Temmuz 2001 - 16:14Son Güncelleme : 28 Temmuz 2001 - 16:14

  CEO'ların (genel müdürler) tahtları sarsılıyor. Dünyanın en büyük insan kaynakları danışmanlık firmalarından DBM (Drake Beam Morin) dünya genelinde 476 CEO arasında bir araştırma yaptı. Buna göre CEO'lar 'iş güvencesi' bunalımındalar. Değişen ekonomik dengeler, şirket birleşmeleri ve teknolojik gelişim nedeniyle şirketlere CEO dayanmıyor. Ekonomik durgunluk iş güvenliklerini tehdit ediyor.

  Şubat ayında patlak veren ekonomik kriz birçok şirketi derinden sarstı. İşten çıkarmalar kriz önlemlerinin başında geldi. Yaşanan krizin boyutu işten çıkarılan kişilerin pozisyonlarına da yansıdı. Bu kez kriz kurbanları arasında yöneticiler de bulunuyordu.

  ABD ve Avrupalı birçok şirkette de benzer gelişmelerin yaşanması ilginç bir gelişme olarak nitelendirildi. Ekonomik göstergelerin olumsuz olması ve dünya genelinde yaşanan durgunluk nedeniyle dev firmalar onbinlerce çalışanının işine son verdi. İşten çıkarılanlar arasında üst düzey çalışanların da bulunması, yöneticilerin iş güvenliklerinin azaldığı yönünde tartışmalara yol açtı.

  Dünyanın en büyük insan kaynakları danışmanlık firmalarından DBM (Drake Beam Morin) durgunluğun CEO'ları nasıl etkilediğini ortaya koyan bir araştırma yaptı. 'CEO Turnover and Job Security' (CEO'ların iş değişim oranı ve İş Güvenliği) adlı araştırmaya 25 ülkeden, 50 farklı endüstriden, toplam çalışanları bir milyona yaklaşan, birçoğu 10 milyar doların üzerinde ciro yapan 476 şirketin CEO'ları katıldı.

  Araştırmaya göre iş dünyasında yönetici değişimi oranı gün geçtikçe artıyor. Artışın tek nedeni ekonomik durgunluk değil. Ekonomik dengelerin hızla değişmesi, teknolojik gelişmeler sonucunda şirketlerin farklı alanlara yönelmesi bu gidişi hızlandırıyor.

  RAKAMLARLA DEĞİŞİM

  Araştırma, son 10 yılda şirketlerin yüzde 80'inin CEO'sunu değiştirdiğini gösteriyor. CEO değiştiren şirketlerin yüzde 75'inde iki, yüzde 21'inde üç kez CEO değişimi yaşanmış.

  CEO'ların değişim oranındaki artış hemen her sektörde yaşanıyor ve sektörlere eşit oranlarda yansıyor. Üretim, ulaştırma, finans ve hizmet sektörlerini içeren sonuçlara göre son 10 yıllık ortalama başkan değişim sayısı 2.

  Ülkelere göre yapılan ayrımda CEO değişim sayısı en yüksek ülke ortalama 2.4 ile Avustralya. Avustralya'yı 2 ile Brezilya, İngiltere ve ABD takip ediyor. En az başkan dönüşümünün yaşandığı ülke ise 1.6 ile Fransa. Bu ülkede işten çıkarmaların yasalarla denetim altına alınması sayıyı düşürüyor.

  Araştırmaya göre son yıllarda olduça sık yaşanan şirket birleşmeleri CEO'ları uykularından ediyor! Küreselleşmenin etkisiyle sınır tanımayan şirket birleşmeleri nedeniyle pek çok başkan ya işini kaybediyor ya da bir alt kademede çalışmaya razı oluyor.

  Rakamlar da bu durumu kanıtlıyor. Araştırmaya katılan başkanların yüzde 48.2'sinin işten ayrılma nedeni şirketlerinin bir başka şirketle birleşmesi. Bu durum başkanları henüz yolun başındayken önlem almaya itiyor. Başkanlar iş sözleşmelerine birleşme nedeniyle işten çıkarılma halinde talep edecekleri hakları da ekliyorlar.

  KURTULUŞ EMEKLİLİKTE

  Şirketinin bir başka şirketle birleşmesinin ardından kendisine daha alt kademede iş teklifi yapılan başkanlar genellikle emekli olmak istiyorlar. Emeklilik, yüzde 35.7 ile ikinci ayrılma nedeni olarak öne çıkıyor. Bu iki ana nedeni, kovulma (7.2), ölüm (3.6), işlerin ailenin bir başka üyesine bırakılması (1.8), hastalık (1.8) ve yasadışı faaliyetlerde bulunma (1.7) takip ediyor.

  Araştırma, CEO'ların nasıl seçildiğine ilişkin sayısal verileri de içeriyor. CEO'ların yüzde 85'i şirketiçi transferler yoluyla göreve getiriliyor. Kalan yüzde 15'lik bölüm başka şirketlerden transfer edilen yöneticilerden oluşuyor.

  Ülkelere göre yapılan ayrımlarda ise Japon şirketleri 'tabandan' CEO yetiştiren şirketler olarak göze çarpıyorlar. Araştırma kapsamında yer alan Japon şirketlerinin tamamında CEO'lar şirket içinde görev yapan yöneticiler arasından seçilmiş. Japonya'yı İngiltere (87), ABD (85), Almanya (81) ve Fransa (75) takip ediyor.

  CEO'larını şirket içinden seçmeye özen gösteren sektörlerin başında sigorta geliyor. Araştırma kapsamında yer alan sigorta şirketlerinden yüzde 90.3'ünde CEO'lar iç transfer yöntemiyle göreve getirilmiş. Sigorta sektörünü sırasıyla ilaç (90), elektronik (88.2), finans (81.1) ve telekomünikasyon (64.3) takip ediyor.

  CEO’ların korkulu rüyaları

  Piyasalardaki ani değişimler,

   Şirket birleşmeleriyle yaşanan olumsuzluklar,

   Zamana ayak uyduramadığı için verim düşüklüğü,

   Emrindeki yöneticilerle iletişim kopukluğu yaşamak,

   Stratejik karar alma sürecinde öngörü kabiliyetini yitirmek,

   Başarısızlıkla sonuçlanan internet stratejisi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı