Gündem Haberleri

  Müdüre çay yapmadı okuldan uzaklaştırıldı

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gümüşhane'de müdür yardımcısına çay yapmadı diye bir lise öğrencisine disiplin kurulunca 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

  Olay Gümüşhane'nin Köse İlçesi'ndeki Köse Lisesi'nde bir hafta önce meydana geldi. Müdür Yardımcısı Adem Zeyrek, 3'üncü sınıf öğrencisi Ali Uyar'dan nöbetçi öğrenci olduğu gün kendisine çay yapmasını ve bardakları yıkamasını istedi. Buna karşı çıkan Uyar, fizik öğretmeni de olan Zeyrek'in isteğini yerine getirmedi. Okul Disiplin Kurulu, Uyar'a öğretmene hakaret ettiği gerekçesiyle 3 gün okuldan uzaklaştırma cezası verdi.

  Eğitim almaya geliyorum

  Müdür yardımcısının kendisini dövdüğünü de ileri süren öğrenci Uyar, ‘‘Ben okula öğretmenlere özel hizmet vermek için değil, eğitim almak için geliyorum. Bu cezayı haketmedim’’ dedi. Müdür Yardımcısı Zeyrek ise konuşmaktan kaçındı, sadece ‘‘Ben kimseyi dövmedim’’ demekle yetindi. Lisenin Müdür Vekili Aslan Çeri ise öğrencilerin çay yapmasının okulda gelenek olduğunu söyleyerek şöyle dedi:

  Müdür: Bir dönem atardık

  ‘‘Nöbetçi öğrencileri, sadece ders giriş çıkışlarında zil çalmaları için görevlendirmiyoruz. Çay yapmak da eğitimin bir parçasıdır. Bu öğrenciye az bile yaptık. Aslında ‘öğretmenime çay yapmıyorum' diye karşı gelen bu öğrenciyi bir dönem okuldan uzaklaştırmamız gerekirdi. Biz kendisine acıdık. Öğrenciler yıllardır öğretmenlere çay yaparlar, kimsenin itirazı olmadı.’’ Çeri ayrıca ‘‘Eğer haber basına yansırsa, o zaman bu öğrenciyi bir dönem okuldan uzaklaştırırız’’ diyerek tehdit de etti.

  Soruşturma başlatılacak

  Gümüşhane Milli Eğitim Müdürü Hulusi Beşiroğlu ise konudan haberdar olmadığını söyledi. Beşiroğlu ‘‘Ben 28 yıllık meslek yaşamımda böyle bir olayla karşılaşmadım, böyle birşey duymadım. Eğer böyle bir uygulama varsa gereğini yaparız. Olayın sorumluları hakkında soruşturma başlatacağız’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı