OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Müdür Sağlam: Etiketi olmayan gıda güvensizdir!

DHA
10.11.2017 - 13:45 |Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, etiketsiz ürünlerin köy veya ev tipi üretilmiş doğal ürünler anlamına gelmediğini belirterek,  asine bu tip ürünlerin genelde güvensiz ve hileli ürünler olduğunu söyledi.
Gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketici menfaatlerinin korunmasının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın temel görevlerinden olduğunu aktaran Sağlam, "Bu amaçla yapılan gıda kontrol faaliyetleri titizlikle devam etmektedir. Gıda kontrol faaliyetleri içerisinde 2017 yılında birçok işletmeye yüksek miktarlarda idari para cezaları uygulanmıştır. Bu yaptırımların büyük çoğunluğu kayıtsız işletmelere yapılan denetimler, mevzuata uygun olmayan gıdalar veya etiketsiz ürünlerden kaynaklanmaktadır" dedi.
Son günlerde özellikle etiketsiz ambalajlarda satışa sunulan zeytinyağları ve salamura ürünlerde yapılan kontrollerde hilelere rastlandığına dikkat çeken Sağlam, "Gıda işletmesi olmayan yerlerde veya evlerde etiketsiz teneke/plastik ambalajlarda zeytinyağı veya salamura zeytin satılabilmektedir. Etiketsiz ürünler köy tipi, ev tipi üretilmiş doğal ürün demek değildir. Aksine bu tip ürünler genelde güvensiz ve hileli ürünlerdir. Vatandaşlarımızın etiketli gıda ürünlerini talep etmeleri, satın aldıkları ürünün üretici bilgilerinin üzerinde olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Etiketsiz ürün satışı yapılan işletmeleri Bakanlığımız Alo Gıda 174 Hattına ihbar edebilir veya Müdürlüğümüzle iletişime geçebilirler. Gıda güvenliğinin sağlanmasında tek yol gıda kontrol faaliyetleri değildir. Tüketicilerin bilinçli alışveriş yaparak aldığı ürünlere kontrol etmeleri, etiket bilgilerini okumaları gerekmektedir" diye konuştu.
Tüketicilerin gıda satın alırken dikkat etmesi gereken temel konular hakkında da bilgi veren İbrahim Sağlam şöyle devam etti:
"Bunların başında ürünün etiketli olması gelmektedir. Bunun yanında; Ürünlerin son tüketim tarihleri veya tavsiye edilen tüketim tarihleri, etiketinde yer alan işletme kayıt numarası veya onay numarası, saklanması gereken sıcaklıklarda satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilmelidir.  Ambalaj üzerinde delik, yırtık, deforme, bombaj ve benzeri uygunsuzluklar bulunmamalıdır. Çalışan personellerin yaptıkları işe uygun kıyafet ve donanım giymelidir. Tüketicilerimizin özellikle etiketi olmayan ürünlere rağbet etmemesi, gıda işletmesi olmayan yerlerden gıda ürünleri satın almaması gerekmektedir. Etiket olmayan gıda güvenli gıda değildir. Özellikle merdiven altı olarak tabir edilen işletmeler tarafından üretilen ürünler etiketsiz olarak piyasaya sürülerek ev tipi, köy tipi, organik, doğal ve benzerleri adı altında satılarak tüketiciler aldatılabilmektedir. Etiketsiz gıda ürünleri tehlikelidir. Ürettiği ürüne güvenen, yapılacak her türlü kontrol ve analize hazır olan gıda işletmecisi ürününün üzerine markasını, adresini, işletme kayıt numarasını ilave etmeli ve etiketlemelidir. Fakat ürününde hile yapan işletmeci etiket basmayarak kendisini gizlemek ister, tekeffül etmek istemez."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Müdür Sağlam: Etiketi olmayan gıda güvensizdir! haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

22 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  05:49
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:48
Sayfa Başı