ANKARA HABERLERİ

Müdür herkesi ağlatacak

Oğuz DEMİR
23.08.2012 - 00:00Son Güncelleme : 22.08.2012 - 17:54
Oğuz DEMİR

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, eğitimciliğinin yanı sıra yeni kitabıyla yazar yönüyle de adından söz ettirmeye devam ediyor. Daha önce şiir ve deneme yazılarıyla okurlarla buluşan Aydoğan, Kısık Vadisi isimli ilk romanıyla okurların karşısına çıktı.
“Bu roman Türkiye’yi ağlatacak” diyen Aydoğan romanında, 1940’lı yıllarda Kahramanmaraş’ın Kertmen köyünde yaşananları anlatıyor. Aydoğan, adı geçen kişiler ve olayların tamamen gerçek olduğunu belirttiği romanında o dönemin sosyal, psikolojik ve sosyolojik yapısını da anlattığını kaydetti.

Acılar ve endişeler bire bir anlatıldı

Aydoğan “1940’lı yılların Anadolu kültürü her boyutuyla yer alıyor” dediği romanında, köylülerin ruh halinin, korkularının, endişelerinin yer aldığını aktardı. Köylülerin yaşadığı acıların, sahipsizliğin birbirlerine olan bağlılığı daha da artırdığına değinen Aydoğan, “Yokluk savaşı yaşıyorlardı, bu savaşta dayanışma içerisinde olmaları gerekiyordu. Bütün bunlara rağmen insanların insani yanı her koşulda kendini gösteriyor ve insanı insan yapan aşk da vardı” diyor. Aydoğan, kitabın o dönemin dokusunu anlattığını ifade ederek bir bakıma belge niteliğinde olduğunu vurguluyor.

Okuyucu o atmosferi yaşayacak

Kitabındaki kişilerin ve olayların gerçek olduğunu hatırlatan Aydoğan, o dönemi bire bir yaşayan insanlarla görüştüğünü aktararak, yazmak için 30 yıl beklediğini, babası ve köyün büyükleriyle görüştüğünü anlattı.
Yaşanan trajedilerin, yoksullukların, aşkların yaşandığı yerleri gördüğünü ifade eden Aydoğan, yaşayarak, hissederek yazdığını kaydetti.
O dönemin yazılması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, kendisinin de romanı yazarken göz yaşlarını tutamadığını belirtti. Aydoğan, okuyucunun da o dönemdeki atmosferi yaşayacağından emin olduğunun altını çizdi.

İnsanları roman karakteri olarak irdeliyorum

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işi olduğunu, yazmanın ise karakteri bir parçası olduğunu söyleyen Aydoğan, roman karakteriyle, iş yaşamındaki insanlar arasında fark olmadığını kaydederek, “Birinde insanları yaşıyorsun, diğerinde yaşanmış insanları anlatıyorsun. Her olaya, kişisel ilişkilere, ‘yazıya döküldüğü zaman nasıl bir karakter ortaya çıkar?’ gibi bakıyorum. Karşılaştığım insanları biraz da roman karakteri olarak irdeleme eğilimi içerisindeyim. Ama bunu, ‘falanın karakteri de şöyledir’ diye düşünmüyorum. Ama içimde bir birikim oluşuyor. Görevim sırasında yaşadığım olayları romanlaştırma dönemi de gelecektir. Yani kuşkusuz bu karakterlerden faydalanacağım” diyerek yazıya olan bakış açısını anlattı.

Acılara inat

Romanda yer alan acıların, trajedilerin, imkansızlıkların ve bunlara inat yaşanan aşkların herkesi ağlatacağını ifade eden Aydoğan, şöyle devam etti;
“1940’lı yıllarda Kahramanmaraş’ın dağ köyünde Kahyaoğlu Ahmet isminde bir adam yaşamaktadır. Kahyaoğlu Ahmet, acıların, travmatik olayların ve yoksulluğun yakasını bırakmadığı gönlü zengin bir adam. Dağ köyünde o zaman kıtlık var, açlık var. Bütün bunlara rağmen insani yönünü unutmamış, büyük bir aşk yaşamış. Kahyaoğlu Ahmet, eşini, iki çocuğunu ve kardeşini kaybediyor. Ve sonrasında olaylar çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Kahyaoğlu Ahmet oğlunun cenazesinde kendi köyünden bir tek kişinin cenazesini kıldıramayacağını görüyor ve iki odalı köy evinde çocuklarına eğitim vermesi için bir hoca buluyor ve çocuklarını yetiştiriyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Müdür herkesi ağlatacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  04 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:28
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   20:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı