Gündem Haberleri

  Müdahale, teröristleri kendi terörizmlerinden kurtarma girişimi

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, cezaevlerindeki müdahalenin ‘‘Teröristleri kendi terörizmlerinden koruma ve kurtarma girişimi olduğunu’’ söyledi.

  Ecevit, dün Başbakanlığa sabah 07.30'da gelip, operasyonla ilgili gelişmeleri makamından izledi ve öğleye doğru ayrılırken, soruları yanıtladı. Sorunun barışçı yollardan çözülmeye çalışıldığına dikkat çeken Ecevit, şunları söyledi:

  ‘‘Böyle bir silahlı mücadeleye mecbur kalınmaması için haftalardır büyük sabır gösteriyorduk. Yalnız hükümet olarak biz değil, birçok sivil toplum örgütü, gazeteciler, yazarlar, savcılar, doktorlar, hepsi böyle bir müdahaleye gerek kalmaksızın akıl yoluyla bu teröristlerin normal yola dönmeleri için uğraşıyorlardı. Fakat sonuç alınamadı. Bu mücadele teröristleri kendi terörizmlerinden koruma ve kurtarma biçimidir’’.

  Ecevit, hükümetin F tipi cezaevlerinin ertelenmesiyle ilgili kararının arkasında olup olmadığını soran bir gazeteciye de, hükümetin Türkiye'yi koğuş sisteminden kurtarmak istediğini belirterek yanıt verdi. Koğuş sisteminin ne kadar zararlı ve sakıncalı olduğunun son haftalarda somut kanıtlarıyla ortaya çıktığını söyleyen Ecevit, koşullar elverdiği zaman, somut gelişme ve yapılanmalar gerçekleştiği zaman F tipi cezaevlerine geçileceğinin bir kez daha altını çizdi. F tipi cezaevlerinin hücreyle alakası olmadığını da vurgulayan Ecevit, ‘‘F tipinin gerekli ve zorunlu olduğunu, artık sanırım toplumun hemen her kesimi algılar duruma gelmiştir’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı