Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Müdahale haktır her an kullanırız

  LONDRA
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.10.2007 - 01:01

  Başbakan Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile yaptığı ortak basın toplantısında şu mesajları verdi:

  14 AY BEKLEDİK

  Uluslararası hukuk, bir terör örgütünün komşu ülkenin topraklarına girmesine fırsat veren ülkeye müdahale hakkı doğurur. Şu andaki mevcut yapı böyle bir hakkı Türkiye’ye vermektedir. Bunu onlar da gayet iyi biliyorlar. Irak merkezi yönetimiyle 4 kez görüşmem oldu. Biz bir mekanizma da oluşturduk daha önce. Bu mekanizma içinde başta ABD, Türkiye ve Irak vardı. 14 aydır bu mekanizmanın neticesini bekliyoruz ama 14 aydır bir netice alamadık. İlanihaye bunun beklenecek hali de yok. Tabii ki bir adım, bir karar vermek durumundayız. Şüphesiz ki bizim muhatabımız her halükárda Irak merkezi yönetimidir. Irak merkezi yönetiminin Kuzey’de etkisinin olup olmaması o ayrı bir olay ama Irak’ta koalisyon güçlerinin olduğu gerçeği var ve bu koalisyon güçlerinin başında da ABD var. Bizim buradaki şu ana kadar oluşturduğumuz mekanizma ile attığımız adımlar var. Olayın siyasi ve diplomatik boyutu var. Biz boyutları zaten aştık ama bundan sonraki siyasi ve diplomatik boyutun yanında askeri boyutun çok daha farklı bir şekilde işlev görmesidir. Onun için 17 Ekimde parlamentomuzdan bir yetki talebinde bulunduk, sınır ötesi operasyonla ilgili...

  ARTIK BİZİ ANLAYIN

  Bu konuda dostlarımızın artık bizleri anlayacağını, doğan hukukumuzu artık vakti saati geldiğinde gereği gibi kullanacağımızı bilmeleri lazım. Tabii bunu yani birilerinin arzusu, talebi ile yapacak değiliz. Bütün bunların hepsi bir idarenin, toplumsal psikolojiyi de yönetmek suretiyle atacağı, yapacağı işlerdir. Çünkü burada halkımızın mutluluğu, ülkemizin bölünmez bütünlüğü esastır. Bu konuda atmamız gereken adımı atarız.

  Uyardı

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Irak yönetimini PKK terörü konusunda Londra’dan uyardı. Erdoğan, "Bu konuda dostlarımızın artık bizleri anlayacağını, doğan hukukumuzu zamanı geldiğinde gereği gibi kullanacağımızı bilmeleri lazım" diyerek, dünyaya da mesaj verdi. Erdoğan, PKK’ya yataklık edip, parasal kaynak sağlayan Avrupa ülkeleri olduğunu da söyledi. Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile Downing Street 10 numarada yaklaşık 1 saat süren görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı