Gündem Haberleri

  Müdahale edin

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ölüm orucu caiz değil

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, tıp dünyasını ikiye bölen ‘‘Ölüm orucuna müdahale’’ konusunda taraf oldu. Yılmaz, ölüm orucundakilere müdahale edilmesinin dinen gerekli olduğunu belirterek, ‘‘İnsan canı sadece kendisine değil, topluma da aittir’’ dedi. Yılmaz'ın ölüm orucundakilere yapılacak müdahaleden, bayramda kabir ziyaretine kadar diğer konulardaki açıklamaları da özetle şöyle:

  CAN ALLAH'INDIR

  Ölüm orucundakilere dini açıdan müdahale edilmesi lazım. Çünkü insan hayatı dinen çok kutsaldır ve sadece insanın kendine ait değildir. Topluma ve Allah'a da aittir. Can Allah'ındır. O vermiştir, o alır.

  KAZALARA DİKKAT

  Bayramlar neşe ve sevinç günleridir. Bu sevinci kedere dönüştürmeyelim. İçkili ve uykusuz araç kullanmak bir nevi intihara teşebbüstür. Bunlardan sakınılması lazım.

  MEZARDAN YARDIM OLMAZ

  Bayramlarda mezar ziyaretleri de önem taşır. Ancak bu ziyaretlerin ölçülü olması gerekir. Kabirler ders almak için ziyaret edilir. Peygamberimiz ‘Benim mezarımı putlaştırmayın’ demiştir. Mezarlara tapınmak, onlardan yardım beklemek dinimizde yasaklanmıştır.

  BAYRAM HİKMETİNİ KAYBETTİ

  Bayramlar tatil günleri haline geldi. Herkes ‘Bayramı yurtiçinde mi, yurtdışında mı geçireceksin’ diye soruyor. Bayramın taşıdığı mana karşılıklı ziyaret ve selamlaşmadır. Sevgi ortamının oluşmasıdır. Bayramlar tatil olunca ve bu tatiller de başka yerlerde geçirilince bayram hikmet ve manasını kaybetmiş olur. Kırsal kesimlerde eski bayramları yaşamak mümkün ama şehirlerde bu olmuyor. Umarım bu gelenek devam eder.

  İMAMLAR GREV YAPAMAZ

  Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın imamların işi yavaşlatmaları yolundaki sözlerinin hatırlatılması üzerine de ‘‘Herhalde şakadır, böyle şey olmaz’’ dedi. Yılmaz, ‘‘Görevlerini yavaşlatmaları, namazlarını ihmal etmeleri falan söz konusu olamaz. Yani din görevlisi grev yapamaz’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı