Gündem Haberleri

  Müdahale çok zorlama olur

  Uğur ERGAN
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şam yönetimini Abdullah Öcalan’ı Suriye’den çıkarmaya zorlayan 20 Ekim 1998 tarihli Adana Mutabakatı’na imza atan, Dışişleri’nin Suriye’yi en iyi bilen isimlerinden eski Şam Büyükelçisi ve Müsteşar Uğur Ziyal, Suriye’deki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Ziyal, Adana Mutabakatı’nın Türkiye-Suriye sınırının önemli bir kesiminin PKK’nın uzantısı Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) denetimine geçmesinin Türkiye’ye müdahale hakkı sağlamadığını söyledi. Ziyal şunları söyledi:

  Adam (Esad) bölgeden çıktı

  Adana Mutabakatı’nda tampon bölge kurulması, müdahale falan yok. Mutabakatta Öcalan’ın Suriye’de olmadığı, olamayacağının yanısıra bu konuda işbirliği yapacağımız, büyükelçiliğe personel gönderip, irtibatta kalınacağı vs. kayıtlı. Mutabakatın bir müdahaleyle ilgisi yok. Mutabakatta ‘Suriye PKK’ya kendi topraklarında müsaade etmeyecek’ deniliyor ama şimdi ‘Oraya Suriye PKK’yı getirdi’ diye bir şey var mı elimizde? Yok. Adam (Esad) bölgeden çıktı. Çok zorlama olur yani. Önemli olan bu işlerin Türkiye’ye içeride ne şekilde yansıyacağıdır. Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirmemiz lazım. Türkiye’ye bakıldığı zaman ‘Bak orası ne kadar iyi denmesi’ lazım. O zaman bize zarar gelmez.

  Bunları yapan her şeyi yapar

  Şu an Suriye’den Türkiye’ye askeri anlamda bir saldırı olmaz. O kadar saf değiller. Kimyasal silahlar var ellerinde. Benim zamanımda biyolojik silahlar da vardı, hâlâ duruyor mu, bilmiyorum. Bunları kullanır mı? Şu ana kadar olanları yapan her şeyi yapar. Ama kimyasal veya biyolojik silah kullandığında hiçbir yerde barınamaz. Esad’ın gitmesi için kaç tane daha Suriyeli ölecek bilmiyorum. Bu dünyanın ayıbıdır.

  Oyun kurucu değiliz

  Burada en büyük sıkıntı ABD’nin oyun kurucu olmamasından kaynaklanıyor. Kimse kusura bakmasın gerçekçi olmak lazım. Bizim oyun kuruculuğu için ne tecrübemiz, ne birikimimiz, ne de gücümüz var. Dış politikanın birinci maddesi realist olmaktır.    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı