« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mucizevi bir başarı öyküsü

Aydın'da ailesiyle gecekonduda yaşayan 10 yaşındaki Yusuf Üçar, Antalya'da yapılacak olan 2009 Yaş Grupları Dünya Satranç Şampiyonası'na katılacak.

A.A
SON GÜNCELLEME

Bitlis'ten Aydın'a göç eden Üçar ailesinin 5 çocuğundan ikincisi olan ve  gecekonduda yaşamını sürdüren Yusuf Üçar, Ocak ayında Satranç Milli Takımı'na  seçilme başarısının ardından, şimdi de Antalya'da 11-23 Kasım günleri arasında  yapılacak 2009 Yaş Grupları Dünya Satranç Şampiyonası'nda 10 yaş kategorisinde  Türkiye'yi temsil edecek.

Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda okuyan Yusuf'u satranç ile tanıştıran ve  antrenörlüğünü üstlenen okul öğretmeni Mustafa Yavuz, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, 5 yıl önce sınıfındaki tüm öğrencilere olduğu gibi Yusuf'a da satranç  öğrettiğini belirterek, Yusuf'un katıldığı ilk yarışmalardan itibaren çeşitli  dereceler kazandığını söyledi.

Şu ana kadar Aydın'da 10 il birinciliğinin yanı sıra, çeşitli özel  kurumların düzenlediği yarışmalarda 16 derece yaptığını ifade eden Yavuz, şöyle  konuştu:
“Yusuf, potansiyeli olan bir çocuk. Bu potansiyeli görmemin ardından,  ona destek olmaya başladım. Eş dostun yardımıyla Türkiye Şampiyonalarına  gönderdik. Buralarda elde ettiği dereceler sayesinde geçen Şubat ayında ilk kez  milli takıma seçildi. Ardından dört kez milli takım kampına katıldı. Şimdi de  Antalya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecek. Yusuf  gerçekten özel bir çocuk. Bu başarıları hak ediyor.”

AYNI ZAMANDA OKUL İKİNCİSİ

Yusuf Üçar da, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından  kendisine hediye edilen diz üstü bilgisayar sayesinde, daha fazla çalışma fırsatı  bulduğunu belirterek, bilgisayardan sürekli oyun açılışlarına çalıştığını, bu  desteğinden dolayı Belediye Başkanı Çerçioğlu'na da teşekkür ettiğini ifade  etti.
Milli takım kampları sayesinde, kendisini geliştirdiğini dile getiren  Üçar, derslerini de ihmal etmediğini ve okul ikincisi olduğunu kaydetti.

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ

Yusuf Üçar, antrenörü Mustafa Yavuz ile Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü  Bekir Çeker'i ziyaret ederek, Dünya Şampiyonası'na katılması için gereken maddi  desteği sağladığı için Çeker'e teşekkür etti ve elini öptü.;

Çeker, ziyarette yaptığı konuşmada, Yusuf'un elde ettiği başarılarla hem  Aydın'ı, hem de Türkiye'yi onurlandırdığını ve gururlandırdığını belirterek,  başarılarının devam edeceğine inandığını söyledi.

Çeker, Yusuf'a bundan sonra da destek olacaklarını vurgulayarak, devletin  başarılı sporculara verdiği yardımları Yusuf'a da sağlayacaklarını kaydetti.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler