Ankara Haberleri

ANKARA HABERLERİ

  Mucize malzeme kapak oldu

  Selma KASAP/AA
  24 Temmuz 2015 - 01:37Son Güncelleme : 22 Temmuz 2015 - 14:51

  Bilkent Üniversitesi araştırmacılarının, "mucize malzeme" olarak adlandırılan grafenin atomik ölçekteki fiziksel özelliklerinin anlaşılmasına önemli katkı verdiği çalışmaları, ABD'nin ünlü bilim dergisi "Journal of Vacuum Science & Technology B"de kapak konusu oldu.

  Kaşiflerine 2010 Nobel Fizik Ödülü'nü kazandıran malzemeye yönelik bu çalışma, araştırmacılar için kılavuz niteliğinde bulunuyor. Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Baykara, bal peteği şeklinde sıralanmış karbon atomlarından oluşan ve tek atom kalınlığında bir çarşafı andıran grafenin, üstün fiziksel özellikleriyle geçen 10 yılda bilim camiasından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

  ÖNEMLİ KATKI SAĞLADI

  Mucize malzemenin, Manchester Üniversitesi araştırmacıları profesör Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından 2004'te keşfedildiğini anlatan Baykara, grafenin, kaşiflerine 2010'da Nobel Fizik Ödülü'nü getirdiğini belirtti. Başkanlığını yaptığı Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Taramalı Uç Mikroskopisi Araştırma Grubu üyelerinin gerçekleştirdiği çalışmanın, "Journal of Vacuum Science & Technology B" dergisinin mayıs sayısına kapak makalesi seçildiğini bildiren Baykara, çalışmalarının, malzemenin atomik ölçekteki fiziksel özelliklerinin anlaşılmasına önemli katkılar sağladığını kaydetti.

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AnkaraBugün11 ºCÇok Bulutlu
  • Pazr8 ºC
  • Pzts11 ºC
  • Salı14 ºC
  • Çarş15 ºC
  • Perş16 ºC
  • Cuma 16 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı