« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mucize gerçekleşti, Raikkonen 1 puanla şampiyonluğa ulaştı

Ferrari pilotu Kimi Raikkonen Brezilya’da gerçekleşen sezonun son yarışında bir mucize gerçekleştirerek Mclaren Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un 7 puan gerisinden şampiyonluğa uzandı.

Murat TOSUN mtosun@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME
3 pilotun şampiyonluk için büyük bir mücadele verdiği Brezilya Grand Prix’inde Raikkonen, kariyerindeki ilk şampiyonluğa Mclaren Mercedes pilotları Fernando Alonso ve Lewis Hamilton’un sadece 1 puan önünde ulaştı. Böylece Michael Schumacher’in olmadığı ilk sezonda Ferrari hem markalar hem de pilotlar şampiyonluğunu elde etti.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda bu sezonun son yarışı olan Brezilya Grand Prix’si son dönemlerde izlemeyi unuttuğumuz anlara sahne oldu. Bu yarış öncesinde üç pilotun birden şampiyonluk şansının olması aslında bu yarışın nasıl geçeceğinin habercisiydi. Fakat bu yarışa şampiyonluğun en önemli favorisi olarak gelen Hamilton’un yaşadıkları uzun süre unutulmayacak türden. Start anında Ferrarili rakiplerine geride bırakabilmek için atak denediği sırada takım arkadaşı Alonso’nun atağına karşı koyamayan Hamilton bir anda ummadığı bir sonuçla karşılaştı. Artık McLaren Mercedes Takımı’ndan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Fernando Alonso hiçte alışık olmadığımız bir şekilde takım arkadaşı Lewis Hamilton’u çok riskli bir atakla geride bıraktı. Start anında yaşanan bu geçişin ardından Hamilton aynı karşılığı vermek istedi. Fakat Alonso buna izin vermedi. Bu olayın ardından Hamilton arka arkaya iki kez pistten çıkarak aracına hasar verdi. Bir anda pistin ortasında yavaşlayan Hamilton pit alanına girmek zorunda kaldı. Fakat Hamilton pit ekibinin yaptığı çalışmanın ardından yarışa geri dönerek yükselişe geçti.

TEKER TEKER GECTİ

Yaşadığı bu olayların ardından yarışa tekrar dahil olan Lewis Hamilton, Formula 1 tarihinin ilk çaylak şampiyonu olabilmek için ataklarını hızlandırdı. Rakiplerini teker teker geride bırakan ve alınabilecek tüm riskleri göze alan Hamilton bildiklerinin hepsini Brezilya Grand Prix’sinde sergilemeye başladı. Son sıralara kadar gerilemesine kadar yarışın ortalarında dokuzuncu sıraya kadar yükselen Hamilton böylelikle bir anda yine şampiyonluk şansını canlı tutmayı başarmış oldu. Fakat bunun için artık önünde çok zorlu rakipler vardı. Hamilton daha sonra sekizinci sıraya bile yükselerek iyice umutlanmaya başladı. Fakat şampiyon olabilmesi için yarışı beşinci sırada bitirmesi gerekiyordu.

YARIŞIN EN ÖNEMLİ ANI

Finişe 22 tur kala Ferrari cephesinde pit-stop hazırlıkları başladı. Şimdi herkes Raikkonen’in şampiyon olabilmesi için önündeki takım arkadaşını Massa’yı ilk olarak geride bırakması gerektiğini biliyordu. Fakat takım emirleri yasak olduğu için bunun nasıl olacağı da çok merak ediliyordu. Çünkü Massa’nın Raikkonen’e geçilmesi durumunda bunun hep bir takım emri olduğu düşünülecekti. İşte bu şartlar altında sezonun son pit stopu Ferrari Takımı için 22 tur kala başladı. İlk olarak Massa pit stop yaptı ve Raikkonen liderliğe yükseldi. Raikkonen birinciliği ele geçirmesinin ardından arka arkaya en hızlı turlarını atmaya başladı Herkesin pit-stop yapmasını beklediği anlarda bunu gerçekleştirmeyen Raikkonen pist üzerinde kalmaya devam etti. Massa ile Raikkonen arasında farklar bu pit-stopun ardından açılmaya başladı.

VE RAIKKONEN PİT ALANINDA

Sezonun en önemli pit-stopunu Kimi Raikkonen yarışın tamamlanmasına 18 tur kala yaptı. Nefesleri kesen bir Massa ve Raikkonen buluşması yaşandı. Tüm Formula 1 tutkunlarının nefeslerini tuttuğu pit çıkışında Kimi Raikkonen takım arkadaşı Felipe Massa’yı takım emri dedikoduları yaşanmadan geride bırakarak birinciliği ele geçirdi. Üçüncü sıradaki Alonso ise artık kara kara düşünüyordu. Kariyerinin üçüncü şampiyonluğuna ulaşmak isteyen Alonso bu yarışın öncesinde üç puan önünde olduğu Raikkonen’in bu sonuçla şimdi bir puan gerisindeydi. Hamilton’un 7 puan gerisinde olan Raikkonen ise şimdi iki puanla bu pilotun da önüne geçmişti. Artık Raikkonen’in şampiyonluğu kaybetmesi için tam anlamıyla mucizeler gerekiyordu. Sezon ortasında çok gerilerde olan ve herkes tarafından eleştirilen Raikkonen finişe 18 tur kala artık şampiyondu ve bunu kaybetmesi için büyük talihsizlikler yaşaması gerekiyordu. Artık Kimi Raikkonen şampiyonluğa doğru gidiyordu. Bu durumda aslında tüm şaibelerde sona ermiş olacak ve Kimi Raikkonen Ferrari ile şampiyon olarak diğer pilotların kopya bir Ferrari ile şampiyon olduğu söylemlerine de son vermiş olacaktı.

MUCİZEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bu yarışın öncesinde Hamilton’un 7, Alonso’nun ise 3 puan gerisinde olan Kimi Raikkonen’in şampiyon olması aslında mucizelere bağlıydığı. Fakat yarışta muhteşem bir performans sergilemesinin yanında rakiplerinin şanssızlığından da faydalanan Kimi Raikkonen 2007 sezonunun en iyi pilotu olarak sezonu şampiyon olarak tamamladı. Sezon boyunca eleştiri oklarına hedef olan ve artık bittiği bile söylenen Kimi Raikkonen böylelikle bu söylentilerin hepsine de bir son vererek tüm dünyaya adeta "ben en büyüğüm" diye haykırdı. Michael Schumacher’in olmadığı ilk sezonda Ferrari takımı hem markalar hem de pilotlarda şampiyon olarak tamamladı. Alonso ise üçüncü şampiyonluk parolası ile başladığı yarışta unvanını kaybetmiş oldu. Start aldığı ilk sezonda şampiyon olarak "ilk çaylak şampiyon" unvanını elde etmek isteyen Hamilton ise bunu başaramamış oldu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler