Mücevherde Arı Tanrıça kapışması

Demet CENGİZ BİLGİN
31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Adını, Anadolu, Çatalhöyük’te doğmuş tanrıçaların tanrıçası Arı Tanrıça’dan alan ve Arı Tanrıça’nın yanında insanlığın ortak hazinesi 12 evrensel tılsım sembolden oluşan Bee Goddess, Kapalıçarşı dahil kuyumculardaki taklitlerinin peşine düştü. Bee Goddess’in yaratıcısı Ece Şirin, aralarında dev markaların da bulunduğu üreticiler hakkında dava açtı.

ADINI, M.Ö. 7500 yılında dünyanın bilinen ilk yerleşim merkezi Anadolu, Çatalhöyük’te doğmuş tanrıçaların tanrıçası Arı Tanrıça’dan alan ve Arı Tanrıça’nın yanında insanlığın ortak hazinesi 12 evrensel tılsım sembolden oluşan Bee Goddess, Kapalıçarşı dahil pek çok kuyumcuda taklit ürünlerin peşine düştü. Ece Şirin, Microsoft’un Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Müdürlüğü de dahil 20 yıl Pepsi Co., Pizza Hut, Coca-Cola Company, gibi pek çok global şirkette çalıştıktan sonra lüksü aydınlatma arzusuyla, mücevher markası Bee Goddess’i 2007 yılı sonunda yaratmıştı. Ece Şirin, Bee Goddess markasına düşkün insanlardan aldığı ihbar ve uyarı telefonlarından sonra Kapalıçarşı’ya giderek, koleksiyonlarının bire bir taklit edildiğini gördüğünü söylüyor. Aralarında çok büyük altın ve mücevher markalarının da bulunduğu üreticiler hakkında dava açtığını anlatan Ece Şirin, “Koleksiyonumun aynen taklit edildiğini gördüğümde çok şaşırdım. Ürünün yanı sıra, kutusunu, ambalajını yani benim bütün sunumumu da çalmışlar” dedi.

Çirkin taklite öfkeli

“Bir Türk kadın girişimci olarak bu durumu önce kendimiz, sonra bilirkişiler açısından tespit ettik ve hukuk yoluna girdik” diyen Ece Şirin, taklit ürünler nedeniyle büyük zarar yaşadığını, ortaya çıkan haksız durumun giderilmesi gerektiğini söylüyor. Şirin, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Taklit ürünleri insanların boynunda gördükçe çok rahatsız oluyorum. Paradan daha fazla çirkin ve kalitesiz durdukları için. 30’a yakın ihtarname çektik. En büyük müesseseleri bile dava ettik. Sahte/taklit Bee Goddess üreten ve satanlardan bazıları, ihtarname ve hukuk yolunu seçmemi de küçümsediler. ‘Hiçbir şey yapamazsın. Burası Kapalıçarşı’ diyenler oldu. Hatta tehditler bile aldım. Taklitçiler arasında tasarım okulu olanlar bile var”

Ece Şirin, hukuki olarak bir yandan koleksiyonunu korumaya çalıştığını, bir yandan da kişisel girişimleriyle tespit yaptığını anlatıyor. İstanbul’da kuyumcuların yoğun olduğu bölgeleri gezen Şirin, kuyumcularda kendi koleksiyonlarının taklitlerini tespit etmeye çalıştığını belirtti. Aralarında büyük markaların da olduğu bazı firmaları telefonla arayarak “Ece Şirin’in Bee Goddess koleksiyonundan sizde var mı” sorusunu yönelten Şirin, evet cevabı aldığında firmanın peşine düştüğünü söylüyor. Şirin, “Bu yeni markadan ilham alıp benzer şeyler yapan, tanrıça serisi çıkaran, anlam ve hikayesi olan ürünler yapan firmalara örnek olduM; mutluyum ama taklit başka bir şey. İki yıllık markamın bir yıldır taklitleri var” diye konuştu. Şirin, “Bizde ‘Eski köye yeni adet getirme’ veya ‘İcat çıkarma başımıza’ diye deyimler vardır. Eski köye yeni adet getirmiş biri olarak sıkıntı yaşıyorum” dedi.

Kate Moss Kylie Minogue ve Paris Hilton’a tılsım sattı

TÜRKİYE’de 15 noktada, binden fazla müşterisi olduğunu belirten Ece Şirin, “Kate Moss, Donna Karan, Kylie Minogue, Paris Hilton ve Japon İmparatoruna kadar pek çok önemli kişi koleksiyonumdan aksesuarlar aldı. Amerika Başkanı Obama’ya da bir ürün gönderdik” dedi. Şirin, Arı Tanrıça’nın Anadolu’nun tarih zenginlik, farklılık, hoşgörü ve bütünlük değerlerini temsil ettiğini söyledi.

Tanrıçalar diyarına tanrıça ihraç ediyor

ULUSLARARASI basında lüksü aydınlatan marka olarak anıldıklarını aktaran Ece Şirin, “Lüksün başkenti İsviçre’den 21’inci yüzyıla damga vuracak birinci marka seçildik. Meksika’dan, İtalya’ya dünyanın dört bir tarafından gelen 200 farklı tasarımcı ve marka arasından Paris’teki Louvre müzesinde geleceğin mücevher trendlerini belirleyecek bir sergide yer aldık” dedi. Şirin, tanrı ve tanrıçalarla dolu Yunanistan’ın Mykanos adasında seçkin noktalarda Bee Goddess koleksiyonlarının satılmaya başladığını belirterek, tanrıçalar diyarına tanrıçalar ihraç ettiklerini söyledi.

Türkiye’den evrensel marka çıksın istiyorum

ECE Şirin, Bee Goddess’i yaratma amacını şu sözlerle açıklıyor: “İnsanlığa faydalı, anlamı, mesajı, felsefesi olan bir marka ile kendi işimi kurmak hem gençlere Türk girişimci bir firmada uluslararası düzeyde yönetim ve marka tecrübemi aktarmak istedim. Türkiye’deki diğer işletmelere marka alanında ilham vermek, global markaları dünya pazarlarında büyütmüş biri olarak Türkiye’den gerçek anlamda evrensel bir dünya markası çıkarmak arzusundaydım.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı