Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mücadeleye devam Özdemir adaylıktan çekilmiyor

  Ahmet KÜLAHÇI / BERLİN
  14 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2008 - 23:19

  Alman Yeşiller Partisi’nin eşbaşkanlığına soyunan Cem Özdemir, milletvekili adaylığı yarışında delegelerden darbe yemesine karşın, liderlik için mücadeleye devam kararı aldı. Partinin ağır topları "duygusallık edip havlu atma" deyince Özdemir, kasımdaki kurultayda eşbaşkan adayı olacağını açıkladı ve "Mücadeleye değer" dedi.

  FEDERAL Meclis milletvekili adaylığı yarışında ciddi bir yenilgi aldığı halde Avrupa Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir, Yeşiller Partisi eşbakanlığı için adaylığını geri çekmeyeceğini açıkladı. Yeşiller Partisi’nin çeşitli eyalet teşkilatlarının Cem Özdemir’e "duygusal davranıp eşbaşkan adaylığından kesinlikle vazgeçme" çağrısı olumlu yankı buldu. Bu çağrıları değerlendiren Cem Özdemir, kasım ayında yapılacak kurultayda eşbaşkan adaylığını geri almayacağını ilan etti. Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, "Politik yaşamımda alınan darbelere rağmen kararlı bir şekilde mücadeleye devam etmeye değdiğini öğrendim. Bu nedenle bir ay sonra Erfurt’ta yapıcak kurultayda eşbaşkanlığa adayım" satırlarına yer verdi. Cem Özdemir açıklamasında "Tüm gücümle ve kararlı bir biçimde ulaşmak istediğim eşbaşkanlık makamı benim için büyük ve heyecan verici bir görevdir" görüşünün de altını çizdi. Önceden olduğu gibi şu anda da eşbaşkanın Federal Meclis’te görev almasının daha yararlı olacağı görüşünde olduğunu yineleyen Cem Özdemir, "Baden-Württemberg’deki kurultayda alınan karara saygı gösterdiğini de dile getirdi.

  Kal çağrısı

  Özdemir’in kararını açıklamasından önce Yeşiller Federal Meclis Grubu Eşbaşkanı Fritz Kuhn, "Delegeler Cem’in partinin Eşbaşkanı olmasını istiyorlar. Delegelerin istemediği bir kişinin birden fazla koltuk sahibi olması. Ben kasım ayı ortalarında yapılacak kurultayda Cem Özdemir’in aday olmasını umarım" demişti.

  Delegelerin Cem Özdemir’in milletvekili adaylığına destek vermediği Yeşiller Partisi Baden-Württemberg Teşkilatı Başkanı Daniel Mouratidis "Cem Özdemir ideal bir eşbaşkan adayıdır. Bu işi yapmalı, adaylıktan vazgeçmemelidir" açıklamasında bulunmuştu.

  Delegelere eleştiri

  Yeşiller Partisi Hessen Teşkilatı Eşbaşkanları Kordula Schulz-Asche ve Tarek El Vezir ise Cem Özdemir’e destek vermeyen delegeleri eleştirerek "Aylar önce Federal Meclis milletvekili adayı olacağını ilan eden Cem Özdemir’e böyle davranılmasını anlamak mümkün değildir" dediler. Yeşiller Partili Tübingen Anakent Belediye Başkanı Boris Palmer de delegelerin tutumunu eleştirdi. Palmer, "Cem gibi kaliteli çok insanımız yok. Bu gibi insanlara sahip çıkmalıyız. Partinin böyle insanları harcama lüksü yok" dedi.

  Anadolulu Süebyalı

  Almanya’daki Türkler de "Anadolulu Süebyalı" (anatolischer Schwabe) olarak nitelenen Cem Özdemir’in, eşbaşkanlık yarışını bırakmamasını istedi. Scwaben, bugünkü Baden-Württemberg ve Bavyera’nın bir bölümünü kapsayan, kendine özgü diyalekti olan tarihi bir bölge. Cem Özdemir de kendini "Anadolulu Süebyalı" hissettiğini söylüyor.

  Alman basınından Özdemir’e destek

  Onurunu kırdınız

  Die Welt: Cem Özdemir, Yeşiller’in yeni ümit ışığı olacaktı, şimdi sorunu oldu. Özdemir’i kendi partisi ağır yaraladı ve haysiyetini kırdı.

  Bild: Yeşiller müstakbel parti başkanları Cem Özdemir’i daha seçmeden yıktı.

  Süddeutsche Zeitung: Yeşiller, parti eşbaşkanı olmak isteyen Cem Özdemir’i cezalandırdı. Bu, tacını giymemiş birinin tahtından indirilmesi anlamına geliyor.

  FAZ: Eyalet parti kurultayı Cem Özdemir’e listede kazanacağı bir yer vermedi. Cem Özdemir’in iki kez onuru kırıldı. Yeşiller kendi ünlülerini zaten hiç sevmedi.

  Spiegel Online: Yeşiller kendi dövdüğü eşbaşkan adayını şimdi okşamaya çalışıyor.

  Der Spiegel: Yeşiller, Cem Özdemir’i sebepsiz yere açıkça aşağıladı ve Alman Meclisi adaylığını reddetti. Bazı eski partililer, Özdemir’in yıldızının kendilerinkinden daha fazla parlayacağından korktu. Parti içinde kıskançlıklar ve çekişmeler yaşanıyor. Yeşiller Anadolu’dan gelen bir insan olarak Özdemir’in yükselmesine imkan sağladı ancak çok başarılı olmasını da istemedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı