Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Mücadeleye devam

Hürriyet İnternet
SON GÜNCELLEME

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, FIFA Disiplin Komitesi'nin, İsviçre maçında yaşananlar nedeniyle Türkiye'ye verdiği 6 maç seyircisiz oynama cezasıyla ilgili, ”FIFA sanırım tarihinde en ağır ikinci kararını verdi. Böyle bir karar beklemiyorduk, şok olduk. Büyük bir hukuki mücadelenin içine gireceğiz. Önümüzde uzun ve meşakkatli bir yol var” dedi.

'ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK'

İsviçre'den dönen Ulusoy, Atatürk Havalimanı'nda medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Federasyon başkanlığı koltuğuna oturmadan, ekibiyle beraber yollara düştüklerini ve bu konuyla ilgili ülke adına yapılabilecek ne varsa, ekibiyle birlikte bunları yapmak için büyük mücadele verdiklerini kaydeden Ulusoy, UEFA Asbaşkanı ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik ile eski federasyon başkanı Levent Bıçakcı'nın kendilerine inkar edilemeyecek katkılarda bulunduklarını söyledi.

Futbol Federasyonu'nda uzun yıllar görev yaptığını, bu dönem içinde hiçbir olayın yaşanmadığını FIFA yetkililerine anlattığını ifade eden Haluk Ulusoy, şunları kaydetti: “Bir İsveç maçı oynadık. 48 yıl sonra Dünya Kupası finallerine katılma hakkını elde edeceğimiz maçtı. 1-0 öndeyken 2-1 geriye düştük ve baraj maçına mahkum olduk, ama İsveç'i en iyi şekilde ağırladık. Letonya maçında da aynı şey oldu.

CAS'A KADAR GİDER

Madem böyle bir ceza verildi, ülke ve federasyon olarak peşini bırakmayacağız. Mücadeleyi en yüksek noktaya çıkartacağız. Zaten benim mücadeleci bir yapım var. Ekibimizle birlikte hukuki savaşı başlatacağız. FIFA Tahkim Kurulu'na başvuracağız. Karar tatmin etmezse CAS'a kadar gideceğiz. Büyük bir mücadelenin içine gireceğiz. Önümüzde uzun ve meşakkatli bir yol var.”

'BİLGİ VERECEĞİZ'

Ulusoy, yaşananları anlatmak için ülkeyi yönetenlerden randevu talebinde bulunacaklarını da vurgularken, “Olup bitenleri kendileriyle paylaşmak zorunda olduğumuzu söylemek durumundayım. Çünkü ülkemizin meselesi. Öyle olunca da kimin üzerine ne görev düşerse, inanıyorum gerekeni yapacaklardır” diye konuştu.
  
'TERİM'LE DEVAM MI TAMAM MI?'

  
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'le devam edip etmeyecekleri de sorulan Ulusoy, bu konuyla ilgili kararın yarınki yönetim kurulu toplantısında verileceğini söyledi.

Fatih Terim ile bugün bir görüşme yaparak fikir alışverişinde bulunacağını belirten Ulusoy, “Kendisiyle görüşmem lazım. Geçmişte de söyledim, yönetim kurulu kararından önce hiçbir fikre bağlanmayacağım. Terim ile fikirlerimizde pek ayrılık yok, doğrudur, ama son kararı yönetimle birlikte vereceğim. Cezalardan sonra görüşüp, fikir alışverişi yapmam lazım. Yarın yönetim kurulu toplantısı var. Terim olayını yönetime getirmem lazım. Yönetim kurulu kararıyla da 'tamam' ya da 'devam' diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yoğun bir tempoda çalıştıklarını ve Türk futbolu adına almaları gereken kararlar bulunduğunu ifade eden Ulusoy, “Yönetimle oturup çok şey paylaşamadık. Bu olay her şeyin önüne geçti. Biz artık elimizi uzattık, kalbimizi açtık. Türk futbolu için ne yapılabilecekse, hep birlikte yapalım” dedi.
  
BAKAN ŞAHİN'İN BAŞVURUSU
  
Haluk Ulusoy, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in başvurusu üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, kendisi hakkında soruşturma başlatılması kararı almasıyla ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:  “Bakanın başvurusu vardı. Şu ana kadar yapılan bir şey yok. Savcının soruşturma açtığı bilgisi bana gelmedi. Böyle bir şey olmadığı söylendi. Yargıda olan bir konu, bu konulara girmiyorum. Yargının kararına herkes saygılı olacak.”

Öte yandan, Futbol Federasyonu Başkan Vekili Kemal Kapulluoğlu, FIFA Disiplin Kurulu'nun verdiği cezaya yapacakları itirazdan olumlu sonuç alacakları inancında olduğunu söyledi.

Kapulluoğlu, bazı maçları seyircili yapacaklarına inandığını belirterek, “Sayı veremem, ancak bazı maçları seyircimizle birlikte oynayacağımıza inanıyoruz” dedi.
  


Bunları da Beğenebilirsiniz