Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mücadele çok iyiydi

KEZMAN’ın 2 yıl önceki konuşmalarını hatırlıyorum. Ardından bu hafta Lig TV’de Rijkaard’ı dinledim. Kayseri’de Tolunay Kafkas’la konuştum. Üç konuşmanın da özü aynıydı: “Türkiye Ligleri gol atmanın zor olduğu ve mücadeleye dayalı bir lig..”

Sonuç buysa ne yapacaksanız. Gol atıp öne geçeceksiniz, sonra da koruyacaksınız. Seyircisiz maçta ilk dakikada gol yemeyeceksiniz. Bir başka seyircisiz maçta her akında rakip forvetlere gol şansı tanımayacaksınız. Savunmadaki iki isminizin derdi ölü toplarda gol atıp “günü kurtarmaktan çok” Ferrari gibi rakip forvetlere geçit vermemek olacak. Ülkenin en teknik genci Özer’i oynatmak için 16 maç beklemeyeceksiniz. Ülkenin en iyi şut çeken isimlerinden biri Mehmet Topuz hiç olmazsa 5 maçta bir sizi kurtaracak. Kurtaracak ki verdiğiniz para aklınıza geldiğinizde içiniz cız etmeyecek.
* * *
Yaklaşık 12-13 takımın birbirini yenme şansının olduğu bir ligde şampiyonluk şansı son haftaya kadar sürebilir. Emre’nin düzeleceğini de düşünürsek Fenerbahçe tekrar eski günlerine dönebilir. Ama futbolun doğruları yapılmadan olmuş olur bütün bunları.
Taktiksel varyasyonların sonu yoktur. Her eleştirmenin bir önerisi olabilir. Herkes bir futbolcuyu ya da bazı futbolcuları destekleyebilir. Ama son karar teknik direktöründür. Bakıyorum sahaya Fenerbahçe mücadele etmeye başlamış. Daha çok gol pozisyonuna giriyor. Ama 1-0 öne geçtiğinizde bu tip bir adamı sahaya sokma şansınız yok. O zaman devre arasında Vassel tarzı, Keita tarzı, Tazemeta tarzı bir adamı siz bulup alacaksınız. Güiza’dan daha çok yararlanmak için takımın hep dünkü gibi mücadele etmesi, sonuna kadar bırakmaması ve savunmada daha kademeli oynaması gerek..
Savunma hataları iyi analiz edilirse gerideki dört futbolcunun da ileri çıkışlardan sonra geri dönüş problemi yaşadığı görülür. Carlos problemi çözüldü gibi. Gökhan’ın idmanlarda ekstra çalışması gerek. Çünkü bu kadar çok topla buluşup kanattan gol pası vererek birçok maçı çözebilir.
Ankaragücü için kırılma noktası direkten dönen toptu. Onun dışında da net fırsatlar yakaladılar. Ama orta sahalarını beğenmedim. Alex ceza sahasına kadar girince adam markajı yapamadılar ve çaresiz kalıp iki gol yediler.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI