ANTALYA HABERLERİ

Mubim Her Belediyede Olacak

IHA
26.02.2015 - 15:47Son Güncelleme :

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL DÖŞEMEALTI SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ (DÖSİAD) ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ.

IHA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) üyeleri ile bir araya geldi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptığı konuşmada belediyeyi en iyi şekilde yönetmek adına neredeyse geceli gündüzlü bir gayretin içerisinde olduklarını söyledi. Başkan Türel, “Tabi her şeyi bir anda yapabilmek mümkün değil. Bir taraftan belediyemizin kurumsal yapısını güçlendirmek, belediyemizin yapısal renovasyonunu sağlama, diğer taraftan yeni sınırlarımız içerisinde teşkilatlanma faaliyetleri, diğer taraftan da sadece birkaç sene değil beş senelik yatırım programımızı planlama gibi oldukça ağır bir süreci arkadaşlarımızla beraber çalıştık. Biz geceli gündüzlü çalışıyoruz. Bunların hepsini memleketimizin hayrına çalışmaya dönüştürmeye çalışıyoruz” dedi.
MUBİM TÜM TÜRKİYE’DE
Teknolojiye dayalı çok farklı projelerinin olduğunu belirten Başkan Türel, “Akıllı belediyeyle ilgili geldiğimiz günden beri çalışıyoruz. Bize ABD’den Avrupa’dan gelip akıllı belediyeler ilgili sunum yapıyorlar. Sizlerde proje hazırlayın gelin, sabah kadar dinleyelim” dedi. MUBİM’i cep telefonundan iş adamlarına gösteren Başkan Türel, “Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’da muhtarlarla toplantı yaptı. İçişleri Bakanlığı’na sistemin aynen tüm Türkiye’de kullanılması yönünde bir talimatı olmuş. İsmi de bizim koyduğumuz gibi MUBİM olacak. Bizim teknolojik yaptığımız işler, biranda dikkat çekiyor. Belediyede iyi bir yazılım ekibi kurduk. MUBİM’i kendi bünyemizde yazdık” diye konuştu.
TOPLU ULAŞIM İZLENECEK
Toplu ulaşım araçlarına yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade eden Başkan Türel, şunları kaydetti:
“Üzerinde zaten çalışıyorduk. Ama Özgecan hadisesinden sonra daha da önemli hale geldi. Bütün toplu ulaşım araçlarının nereye gidiyorsa, ne yapıyorsa takip edeceğiz. Hatta ve hatta aracın içine kamera koyacağız ve izleyeceğiz. Arkadaşlarımız hukuki olarak çalışıyorlar. Sistemi kapatana veya kapatmaya çalışana da çok ağır cezalar vereceğiz. Teknolojik imkanları vatandaşın yararına kullanmak için çalışıyoruz.”
EKONOMİK TABLOYA İNANAMADILAR
Uluslararası derecelendirme kuruluşlarını benzerinin devlettin içinde de olduğunu açıklayan Başkan Türel, “İç Borç Genel Müdürlüğü’nde benzeri çalışma her belediye için yapılır. Biz göreve geldiğimizde durum fevkalade kritik ve kötüydü. 6 ay sonra hazine müsteşarı ile görüştüm. ‘Biz kuyruğu düzeltiyoruz, size anlatalım, durumu tekrar değerlendirin’ dedim. 8 ay sonraki yaptığımız düzenlemeler neticesinde ekonomik tabloyu sunduğumuzda inanamadılar. Gerekeni yapacaklarını ifade ettiler. Dün Büyükşehir Belediyesinde 22 tane irili ufaklı toplantı yapmışım. Biz Antalyamıza hizmet etmek için saçımızı süpürge ediyoruz. Çalışınca oluyor” ifadelerini kullandı.
1 MİLYAR TL YATIRIM
Ekonomi yatırımla büyüyeceğinin altını çizen Başkan Türel, memlekete ne kadar yatırım yapılırsa o kadar çok kazanan olacağını belirtti. Bir memlekette yatırım yapılmazsa ekonominin duracağını açıklayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İstihdam sorun haline gelir, arkasından da bir çok ciddi sıkıntı. Hizmette olmadığı için kentin sorunları da alt alta biriktiğinde ciddi sorun yumağına dönüşür. 10 aylık bir geçmişimize baktığımızda bu konuda fevkalade önemli gelişmeleri, başlayan ve başlayacak olan yatırımları görüyoruz. Başkanımız Ahmet Davutoğlu Antalya’ya geldi. Belediyemizi de ziyaret ettiler. Kendilerine iki saatlik bir brifing arz ettim. Antalya’da belediye olarak bir sene içerisinde ihale hazırlıkları yürütülen veya ihalesi tamamlanmış işlerimizle ilgili toplam yapılacak yatırım miktarının 1 milyar TL civarında bir rakam olduğunu ifade ettim. Bu çok önemli. Yani bu nasıl oluyor, kaynak nasıl oluyor soruları hep akla geliyor. Doğru finans yönetimi sizi ekonomik sorunların içerisinden çıkartır.”
BORCU DA ÖDERİZ, YATIRIM DA YAPARIZ
Antalya’da belediye başkanlığı yapıp ekonomik sorunlardan şikayet etmek bir belediye başkanının işinin olmaması gerektiğini söyleyen Başkan Türel, 2 katrilyon üzerinde bir borç devraldıklarını, bunu vatandaş bilsin diye birkaç kez dile getirdiklerini, asla şikayet etmediklerini söyledi. Başkan Türel, “Biz bu borcu da öderiz, yatırım da yaparız. Esnafımıza, iş adamlarımıza borcumuzun hemen hemen tamamını kapatmış durumdayız. Tabi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne mal satan esnafımız, parayı ne zaman alacağını bilemediği için ciddi fiyat artışlarıyla mal satıyordu. Şimdi biz on-line sistemle hesabına geçiyoruz. Belediyemizin 235 milyon bir borç ödemesini gerçekleştirdik” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Mubim Her Belediyede Olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 15 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mubim Her Belediyede Olacak haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:42
 • Guneş
  06:09
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı