Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mübarek'in gidişine bir tek İran sevinecek

  Financial Times
  01.02.2011 - 11:54 | Son Güncelleme: 01.02.2011 - 12:02

  Financial Times yazarı Gideon Rachman, Mısır'da yaşanan protestolar sonrasında Hüsnü Mübarek'in iktidarının devrilmesine Ortadoğu'da sadece Tahran'ın sevineceğini belirtti.

  Mübarekin gidişine bir tek İran sevinecek

  Rachman, Tunus'ta bir seyyar satıcının altı hafta önce başlattığı protestoların bugün Mısır Hükümeti'ni tehdit ettiğini belirterek şöyle dedi:

  "Arap dünyasında otokrasiye karşı başlatılan ayaklanmanın yayılmasını izlemek heyacan ve moral verici bir şey. Ama bu aynı zamanda, farklı nedenlerle statükonun sürmesini isteyen büyük dünya güçleri için endişe verici bir şey.

  "Amerika, Mısır'daki gelişmeleri İran devrimini hatırlayarak izliyor. 1979'da Şah'ın devrilmesini memnunlukla karşılayan Batı'daki liberaller, yerine daha kötüsünün geldiğini gördüler."

  "Ortadoğu'da Mübarek Hükümeti'nin düşmesine kesin surette sevinecek tek bir ülke varsa o da İran'dır. İslam dünyasında otokrasiye karşı halk ayaklanmasının başarıya ulaştığı tek örnek İran değil. Endonezya daha ilham verici bir örnek.

  "1998'de 32 yıllık Suharto rejimi yıkıldı. Bugün Endonezya giderek artan bir şekilde müreffeh bir demokrasiye dönüşüyor. Mısır'daki ayaklanma şüphesiz tehlikeler içeriyor. Ama bu onlarca yıl sonra Arap dünyasında yaşanan en umut verici gelişme."

   

   
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı