Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mübarek, Hamas'la görüşmedi

  ANKA
  21 Şubat 2006 - 12:18Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 14:43

  Hamas heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin tartışmalar sürerken Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in bir Hamas heyeti ile görüşmeyi reddettiği bildirildi. Mısır yetkililerinin Türkiye ve Rusya’nın Hamas heyetini davet etme kararlarını eleştirdikleri de öne sürüldü.

  İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Mısır’ın bir Hamas heyetinin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mürabek ile görüşmesi için yapılan talebi geri çevirdiğini yazdı. Gazete, Mısır’ın olumsuz yanıtının Hamas temsilcilerine Mısır İstihbarat Şefi Ömer Süleyman tarafından iletildiğini de belirtti.

  Mısır’ın daha önce de Hamas’tan gelen bu yöndeki bir talebi reddettiğini kaydeden gazete, "Hamas, Mısır’ın, seçim zaferinin ardından tutumunu değiştireceğinden emindi. Mısır’ın reddi, Hamas’ın İsrail’i tanıması, imzalanan anlaşmalarını kabul etmesi ve İsrail’e karşı siddete son vermesi yolundaki taleplerini karşılamamasından kaynaklanıyor" diye yazdı.

  Hamas’ın bu tutumu nedeniyle Filistin’deki seçimlerin ardından Mısır’ın Gazze’deki temsilcilerinin çoğunu geri çağırmaya karar verdiğine dikkat çeken gazete, "Mısır’ın Hamas ile görüşmeme kararı, Hamas’ın tutumunda değişiklik olursa değişebilir" yorumunu yaptı. Gazete şöyle devam etti:

  "Mısır yetkilileri de, Rusya ve Türkiye’nin bir ziyaret için Hamas yetkililerini davet etme kararlarını da eleştiriyorlar. Mısır, bu ülkelerin Hamas’ı yumuşatma ve Hamas’ı İsrail ile müzakerelerin sürdürülmesini kolaylaştıran bir takım kararları almaya yönlendirme işini Mısır’a birakmış olmaları gerektiğini düşünüyor."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı