Dünya Haberleri

  Mübarek gidecek o gelecek

  Hürriyet Haber
  05.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray yönetimi, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık yönetimi ardından Mısırlı yetkililerle iktidarın daha fazla karışıklığa izin verilmeden nasıl yeni yüzlere devredilebileceğini tartışıyor.

  New York Times’ın haberine göre Mübarek’in derhal istifa etmesi ve iktidarı yardımcısı Ömer Süleyman’ın önderliğinde ordu destekli geçici hükümete devretmesini öngörüyor.
  Gazetenin hükümet yetkilileri ve Arap diplomatlara dayandırdığı haberde, “Mübarek her ne kadar iktidarı bırakmamakta diretse de her iki hükümetten yetkililer Süleyman, Genelkurmay Başkanı Sami Enan ve Savunma Bakanı Muhammed Tantavi tarafından desteklenen ve anayasal reform sürecinin ivedilikle başlamasını öngören planı tartışmaya devam ediyor” ifadesine yer verdi.
  Plan, halen yasaklı Müslüman Kardeşler Hareketi dahil muhalefetten geniş bir yelpazenin geçici hükümete dahil edilmesini ve ülkeyi eylül ayında hür ve adil bir seçim sürecine götürmesini içeriyor. Habere göre, üst düzey Mısırlı yetkililer Mübarek’i ikna etmeye çalışırken, ne Ömer Süleyman ne de Mısır ordusu Mısır liderini terk etmek istiyor. Kimi Mısırlı yetkililerse planın anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. Zira Mısır Anayasası, Devletbaşkanına yardımcısının değil meclis başkanının vekalet edebileceğini belirtiyor.

  PROTESTOCULAR TAHRİR MEYDANI'NA AKIN EDİYOR

  POLİS ARACI GÖSTERİCİLERİ BÖYLE EZDİ / WEB TV

  MISIR HÜKÜMETİ ÖZÜR DİLEDİ / WEB TV   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı