Gündem Haberleri

  Mübarek depresyona girdi

  A.A.
  22.05.2011 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Mısır'da, halk ayaklanması sonucunda istifa etmek zorunda kalan ve halen Şarm El Şeyh Genel Hastanesi'nde tedavi altında olan, gözaltındaki eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in depresyona girdiği öne sürüldü.

  Mısır'dan yayın yapan özel On televizyonun resmi haber ajansı MENA'ya dayandırarak verdiği habere göre, Mübarek'in tedavi gördüğü hastaneden isimini açıklamayan bir doktor, eski Cumhurbaşkanının depresyonda olduğunu, terapi ve desteğe ihtiyaç duyduğunu ileri sürdü. Aynı doktor, Mübarek'in fiziki sağlık durumunun ise istikrarlı olduğunu belirtti.

  83 yaşındaki Hüsnü Mübarek, 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanması sonucunda istifa ettikten sonra Şarm El Şeyh kentine gitmiş, kalp krizi nedeniyle hastanede tedavi altına alınmıştı.

  Mısır Savcılığı, yolsuzluk ve muhalif protestocuların öldürülmesi iddialarından dolayı Mübarek'in hastanede gözaltında tutulmasına karar vermiş, kendisinin ve ailesinin ülke dışına çıkışını yasaklamıştı.

  60 YIL SONRA BİR İLK

  Müslüman Kardeşler Örgütü, 60 yıl aradan sonra Mısır'ın başkenti Kahire'de yeniden kurduğu genel merkez binasını törenlerle açtı.

  Mısır'da 1940'lı yılların başından itibaren faaliyetlerine kontrollü bir şekilde izin verilen Müslüman Kardeşler, daha önce Kahire'nin Menyel semtinde bir apartman dairesini genel merkez ve irtibat bürosu olarak kullanıyordu.

  Mübarek'in istifası ile sonuçlanan 25 Ocak'taki halk ayaklanmasına kadar siyasi faaliyetleri kısıtlanan örgüt, Mukattam bölgesinde aldığı 7 katlı genel merkez binasının bugün törenle açılışını yaptı.

  Genel merkez binasının açılış törenine başta Arap Birliği eski Genel Sekreteri Amr Musa olmak üzere, çeşitli siyasi parti liderleri, akademisyenler, işadamları ile Türkiye, Malezya, Somali, Ürdün ve Nijerya'dan gelen politikacılar katıldı.
  Saadet Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez ile Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk de törene katılanlar arasında yer aldı.

  Müslüman Kardeşler, 1928'de Mısır'da doktrini "tevhid" (Tanrının birliği) fikrine dayanan Hasan El Benna tarafından kuruldu. Müslüman Kardeşler, 1940'lı yıllarda, Başbakan Mahmud Fehmi El Nokraşi'nin 1948'de öldürülmesi dahil çeşitli eylemlerin ardından ağır baskıya uğradı.

  Mısır lideri Cemal Abdülnasır, kendisine yönelik bir suikast girişiminin ardından 1954 ve 1970 arasında harekete çok sert darbe vurdu, binlerce üyesi tutuklandı.

  Nasır'dan sonra cumhurbaşkanı olan Enver Sedat, 1971'de hapisteki Müslüman Kardeşler üyelerini serbest bıraktı ve genel af ilan etti. Enver Sedat, siyasi yön değişimini ve İsrail ile anlaşmalarını tepkiyle karşılayan Müslüman Kardeşler'in aşırılık yanlısı eski mensuplarının düzenlediği suikast sonucu öldü.

  Sedat'ın öldürülmesinin ardından cumhurbaşkanı olan Hüsnü Mübarek, örgütün siyasi parti kurmasına müsaade etmedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı