SAMSUN HABERLERİ

Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi

AA / Ercan Dilaver
06.12.2014 - 15:58Son Güncelleme :

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İsen: - "Siz sıfırdan başlayarak, önce kendi konumuzu geliştirecek, kendi konumuzla bulunduğunuz bölgeyi geliştirecek, durgun suya atılmış bir taş gibi, oradan ülkeyi geliştirecek ve Türkiye'nin önünü açacak çok güzel çalışmalar yaptınız"

AA / Ercan Dilaver

SAMSUN (AA) - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Mustafa İsen, Türkiye'de syaşayan göçmenlere ilişkin, "Siz sıfırdan başlayarak, önce kendi konumuzu geliştirecek, kendi konumuzla bulunduğunuz bölgeyi geliştirecek, durgun suya atılmış bir taş gibi, oradan ülkeyi geliştirecek ve Türkiye'nin önünü açacak çok güzel çalışmalar yaptınız" dedi.

İsen, Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği'nce DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen "8. Uluslararası Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi”ne katıldı.

Konuşmasına, Balkan Türkleri ile ilgili tarihsel süreci anlatarak başlayan İsen, "Gerçekten 'Yurtta sulh, cihanda sulh' meselesi, üzerinde ısrarla durmamız gereken fevkalade unsurlardan biri. Buradan hareketle de artık emperyal ve başka tür bilgiler içinde değil, birikimlerinizi paylaşarak ve bu birikimlerden bütün bu bölge için ortak kazanımlar elde ederek yeni yaklaşımlar içinde olmak gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Türk üniversitelerinin bir handikabı olduğunu vurgulayan İsen, "Çok gözlerinin önünde cereyan eden faaliyetleri değerlendirecek ve buradan yeni vizyonlar çıkarabilecek çalışmalar yapmıyoruz. Özellikle sosyal bilimler için söylüyorum. Mesela Samsun'da göçmen kitleyi çıkaracak olsak, burada sadece Balkan göçmenleri kastetmiyorum, Kafkaslardan gelen çok sayıda göçmen var, iç göçle gelen insanlar var, Samsun nüfusundan geriye ne kalır? Herhalde çok bir şey kalmaz" ifadelerini kullandı.

Samsun bölgesinin büyük bir bölümünün 19. yüzyılda imara açıldığını ifade eden İsen, şöyle konuştu:

"Mesela üniversitelerin sosyoloji bölümlerinin yahut filolojilerinin yahut başka birimlerin bu katkıları araştıracak ve bu katkıları bir adım daha ileriye götürebilecek çalışmalar yapması lazım. Bu çalışmalarla STK'ların da önünün açılması lazım. Buradaki faaliyetler çok güzel çalışmalar, tarihe yönelik değerlendirmeler elbette bizim için gerekli ama ben bunların yeterli olmadığını düşünüyorum. Çağımız STK çağı, STK'lara çok önemli işlevler düşüyor."

"Siz göçmenler olarak Samsun kültürüne fevkalade önemli yararlar sağladınız" diyen İsen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu biliyorum. Başka şehirlerden biliyorum, başka şehirlerde, yine bu konumdaki insanlar, o şehirlerin abat olmasına, o şehirlerin ortaya çıkmasına çok büyük katkılarda bulundular. Bu konumdaki şehirler asıl Türkiye'yi biraz omuzlamış ve lokomotiflik yapmış şehirlerdir. Onun için eminim ki siz sıfırdan başlayarak, önce kendi konumuzu geliştirecek, kendi konumuzla bulunduğunuz bölgeyi geliştirecek, durgun suya atılmış bir taş gibi, oradan ülkeyi geliştirecek ve Türkiye'nin önünü açacak çok güzel çalışmalar yaptınız. İktisadi manada, eğitim alanında, başka noktalarda yaptınız."

İsen, "Sizin bu şehir için ne kadar artı değer üreten bir topluluk olduğunuzu biliyorum ama daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha iyi şeyler yapacağız. Örnek olacağız ve bütün bunları yaptığımız zaman da hem kendimiz mutlu olacağız hem çevremizi mutlu edeceğiz. Bu gayret içinde, bu yaklaşım içinde devam edersek hiç kuşku duymayın ki yarın elbet bizimdir" dedi.

İki gün sürecek kongreye AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, akademisyenler, araştırmacı ve gazeteciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:03
  • Akşam
   17:21
  • Yatsı
   18:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı