Gündem Haberleri

  Muammer Güler: Polis, gerektiği kadar su ve gaz sıkıyor

  Turan YILMAZ/ANKARA
  09.09.2013 - 14:20 | Son Güncelleme:

  İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, CHP vekilin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’daki polis müdahalesine ilişkin soru önergesine bugün cevap verdi. Güler, polisin toplumsal olaylara müdahale ederken “gerektiği kadar” su ve gaz sıktığını savundu.

  Güler, gazın yetkili amirin emri ve gözetimi altında eğitimli polislerce kullanıldığını, emir ve talimatlara aykırı kullananlar hakkında gerekli işlemin yapıldığını söyledi. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş’ın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’daki polis müdahalesine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Güler şöyle dedi:

  ÖNCE MÜZAKERE SONRA ORANTILI MÜDAHALE

  “Anayasa ve yasalarla güvence altma alınmış temel hak ve özgürlüklerin kullanılması ve korunması, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilmesi amacıyla görev ifa eden güvenlik güçlerince ilgili mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen hiçbir toplantı ve gösteri yürüyüşüne müdahalede bulunulmamaktadır. Kanuna aykırı olarak düzenlenen veya sonradan kanuna aykırı hale dönüşen eylemlerde ise öncelikle topluluğun yetkilileri ile görüşülmekte ve müzakere yolu ile eylemin olaysız sonuçlanması sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak, yapılan uyan ve ikazlara rağmen kamu düzenini bozan, diğer insanların temel hak ve özgürlüklerini engelleyen, kanuna aykırı eylemi sonlandırmamak veya dağılmamak için güvenlik güçlerine karşı şiddet içeren fiillerle saldırıda bulunanlara karşı ilgili mevzuatın verdiği yetki kapsamında son çare olarak orantılı güç kullanmak suretiyle müdahalede bulunulmaktadır.”

  UZMANINDAN GEREKTİĞİ KADAR SU VE GAZ

  İstanbul Valiliği’nin izin vermemesine karşın Taksim Meydanı’na çıkmakta ısrarcı olan ve bölgede önlem alan güvenlik güçlerine karşı taşlı, havai fişekli, molotoflu, demir bilyeli saldırılar gerçekleştiren yüzleri maskeli göstericilere gerekli uyarının ardından mevzuatın verdiği zor kullanma yetkisi ve öngördüğü sınırlar kapsamında orantılı müdahale ettiğini belirten Güler şöyle dedi:

  “Müdahale esnasında gerektiği kadar su ve gaz mühimmatı kullanılmış olup, güvenlik güçlerimiz, grupların herhangi bir fiziki şiddete maruz kalmaksızın olay bölgesinden uzaklaştırılması amacıyla gereken azami özeni göstermiştir. Göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatı, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlannda olduğu gibi Teşkilatımızda da 2559 sayılı Kanun kapsamında, göz yaşartıcı gazların kullanımını düzenleyen genelge ve yönergelerde yer alan esaslara uygun olarak yetkili amirin emri ve gözetimi altında, bu konuda eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır. Emir ve talimatlara aykırı olarak göz yaşartıcı gaz mühimmatı kullanan ve zor kullanma sınırını aşan personel tespit edilmekte ve haklarında gerekli işlemler uygulanmaktadır.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı