Gündem Haberleri

  MTV son ödeme tarihi ne zaman? MTV gelir vergisi borcu nasıl hesaplanır?

  Hürriyet Haber
  31.07.2015 - 10:49 | Son Güncelleme:

  MTV son ödeme tarihi bugün, MTV borcu nasıl hesaplanır ile ilgili bilgileri almak için haber okuyunuz. Son ödeme tarihi 31 Temmuz olan MTV vergisi borcunuzu ödemekte geç kalmayın.

  Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile Gelir Vergisi'ne ilişkin ikinci taksit ödeme süresi 31 Temmuz Cuma günü son buluyor. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, ilk taksidi ocak ayında ödenen MTV ile martta verilen beyannameyle bildirilen gelir üzerinden tahakkuk ettirilen Gelir Vergisi'nin ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Temmuz'da sona ereceği belirtildi. MTV sorgulama ile ilgili bilmek istediklerinizi de haberden öğrenebilirsiniz.

  MTV SORGULAMA VE KREDİ KARTI İLE ÖDEME

  Bağlantıya tıklayın kolay ödeme yapın;

  Bu adresten MTV sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz

  MTV NEYE GÖRE HESAPLANIR

  Ödenecek olan MTV öncelikle, aracın cinsine göre kanunda belirtilen tarifelere göre belirlenmektedir. Örneğin aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre belirlenmiş olan kanunda belirli tarifeler bulunmaktadır. Vergi dairesine gidildiğinde, aracın yaşına ve silindir hacmine göre bu tarifelerde belirtilen oranlarda belirlenmiş olan vergi tutarı sistemde karşımıza çıkmaktadır. Kamyon ve kamyonet ile otobüslerde ise aracın yaşının yanında azami toplam ağırlığına da bakılmak suretiyle motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmaktadır.

  HANGİ ARAÇLAR İÇİN MTV VERGİSİ ÖDENMEZ

  1-Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar

  2- Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye'de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ve ait taşıtlar,

  3-Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar.

  4-Hurdaya çıkmış araçlar.(Aracın geçmiş dönemlere ait borcu olmamak kaydı ile)

  5- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı