Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MTV Nedir, nasıl hesaplanır? Hangi araçlar için MTV ödenmez?

  Hürriyet Haber
  06 Ekim 2015 - 14:12Son Güncelleme : 06 Ekim 2015 - 14:12

  MTV (Motorlu taşıtlar vergisi) nedir? Hangi araç sahipleri MTV öder gibi sorularınız için haberimizi inceleyebilirsiniz.

  Otomobil, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler, bu taşıtlar dışında kalan motorlu kara taşıtları, uçak ve helikopterler (Türkkuşu, Türk Hava Kurumuna ait olanlar hariç) yılda iki kez ödenmek üzere motorlu taşıtlar vergisine tabidir.

  MTV NEYE GÖRE HESAPLANIR?

  Ödenecek olan MTV öncelikle, aracın cinsine göre kanunda belirtilen tarifelere göre belirlenmektedir. Örneğin aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre belirlenmiş olan kanunda belirli tarifeler bulunmaktadır. Vergi dairesine gidildiğinde, aracın yaşına ve silindir hacmine göre bu tarifelerde belirtilen oranlarda belirlenmiş olan vergi tutarı sistemde karşımıza çıkmaktadır.

  Kamyon ve kamyonet ile otobüslerde ise aracın yaşının yanında azami toplam ağırlığına da bakılmak suretiyle motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmaktadır.

  ARACIMIN YAŞINI NASIL HESAPLARIM?


  Aracınızın yaşını ilgili MTV ödemesinin ait olduğu yıldan, aracınızın modelini çıkartıp sonuca 1 ekleyerek bulabilirsiniz. Örneğin 2010 model bir aracınız varsa 2015 yılı MTV ödemesi için araç yaşını 6 (2015-2010+1=6) olarak seçmelisiniz.

  MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNİ NASIL ÖDERİM?

  Motorlu taşıtlar verginizi, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz bankalardan herhangi birine nakit olarak ya da Gelirler İdaresi Başkanlığı Internet Vergi Dairesini kullanarak kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

  HANGİ ARAÇLAR İÇİN MTV VERGİSİ ÖDENMEZ

  Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar için MTV ödenmez.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı