MERSİN HABERLERİ

MTSO meslek liselerini özendiriyor

DHA
07.04.2016 - 14:52Son Güncelleme : 07.04.2016 - 14:53
DHA

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) iş dünyasının talep ettiği nitelikli ara eleman ihtiyacının çözümü için çalışmalarını sürdürüyor. MTSO, meslek liselerini özendirip daha çok öğrencinin bu okulları tercih etmesini sağlayacak projeler geliştiriyor.
Kadri Şaman Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nde başlayan çalışmalar, Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile devam etti.
MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper, Matölye Kurucusu ve Matematik Öğretmeni Talip Cengiz ile birlikte Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti. Okul Müdürü Zeki Orhan ve öğretmenlerle bir araya gelen Aşut, proje hakkında bilgi verdi. Meslek Liselerinin ikinci plana atıldığını, buralarda verilen eğitimlerin iş dünyasının ihtiyacını karşılamaktan uzaklaştığını vurgulayan Aşut "Bu okullara daha çok öğrenci çekebilmeliyiz. Bu okullarda temel bilimleri, mesleki eğitimi, yabancı dil eğitimini daha aktif verebilmeliyiz" dedi.

AMERİKALI ÖĞRETMEN
4-5 yıldır Amerikalı bir öğretmen ile anlaştıklarını ve Kadri Şaman Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nde İngilizce pratik yapma fırsatı sunulduğunu bildiren Aşut, bu yabancı dil eğitimleri sonrasında öğrencilerin AB projeleri yazmaya başladığını vurguladı. Ardından başarılı olan öğrencileri yurt dışında yaz kamplarına gönderdiklerini anlatan Aşut, “Tüm bu uygulamalar sonucunda Meslek Liseleri arasında Kadri Şaman, öğrenciler tarafından tercih edilir bir okul haline gelmeye başladı" değerlendirmesini yaptı. Yakın zaman önce aynı öğretmenin Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de çalışmalara başlaması konusunda girişimde bulunduklarını dile getiren Aşut şöyle devam etti:"
Bu çalışmalarımızla hem öğrencilerimizin bireysel gelişimine hem de kent ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Benzer bir çalışmayı şimdilerde temel bilimlerin başında gelen matematik için gerçekleştirmeye başladık. Tüm bilimlerin temelinde matematik yatıyor. Gençlerimize bu bilimi sevdirmek adına proje yürütüyoruz ve benzer çalışmaları Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de uygulamak istiyoruz.”
Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Zeki Urhan da projeye 'çok sıcak' baktıklarını ifade etti.

Ali Ekber ŞEN / MERSİN,(DHA)
AŞ(EŞ)(07.04.2016)(FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden MTSO meslek liselerini özendiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MTSO meslek liselerini özendiriyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı