MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

MTSO Başkanı Aşut: Piyasalardaki güven ortamı artacak

DHA
01.03.2018 - 14:00Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, uzun süren iflas erteleme süreçleri nedeniyle alacaklara erişim noktasında yaşanan ciddi sıkıntıların çözümü üzerinde yürüttükleri çalışmaların sonuç vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
TBMM Genel Kurulunda, yatırım ortamının iyileştirilmesini amaçlayan İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nın kabul edilerek yasalaşması sonrasında değerlendirme yapan Aşut, bu tasarı ile 6-7 yıldan 2 yıla inen iflas erteleme sürecinin piyasada güven ortamını artıracağını vurguladı.
Meslek komitelerinden gelen talepler doğrultusunda hazırlanan raporların Yönetim Kurulu aracılığıyla TOBB'a taşınması sonrasında yürütülen ısrarlı çalışmalardan sonuç almaya devam ettiklerini belirten Aşut, ''Bu çalışmalarla son dönemlerde iş dünyasının işlerini kolaylaştıracak devrim niteliğinde adımlar atıldı. Ekonomik açıdan tüm dünyanın sıkıntılı bir süreçten geçtiği dönemde, Türk iş dünyasının yolunu açacak önemli adımlar atılması, hükümet tarafından iş dünyasının sesinin duyulması büyük vizyonun bir göstergesi. Yeni düzenleme ile artık iflas erteleme süreci kalktı. Yerine alacaklılar ile borçlunun müzakere etmesi ve anlaşmalarının mahkemece tasdiki temeline dayanan konkordato kurumu işlevsel hale getirildi. Devrim niteliğindeki bu yeni uygulama ile alacaklarına daha kısa sürede ulaşabileceğini bilen iş adamları satışlarında da daha esnek davranabilecek, piyasalara güven artacaktır'' dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MTSO Başkanı Aşut: Piyasalardaki güven ortamı artacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı