MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

MTOSB'ye Yüksekokul kurulacak

DHA
29.05.2018 - 10:05Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de gerçekleştirilen 'Üniversite-Sanayici' iş birliği toplantısında, Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun bir biriminin Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) sınırları içerisine taşınması ile ilgili çalışmalarda sona gelindiği açıklandı.
Vali Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektör Vekili Haluk Korkmazyürek, Çağ Üniversitesi Rektörü Ünal Ay, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, kurum müdürleri ve sanayiciler katıldı.
Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin eğitimine hızla devam ettiğini hatırlatan Tekli, "Buradan eğitim gören öğrencilerimiz mezun olmadan iş teklifleri alıyorlar. Sanayimizdeki fabrikalarımızda 2 yıl süresince staj yapan gençlerimiz okudukları branşlardaki uygulamaları yakından takip etmesi ve okulumuzda gördüğü eğitimle birleştirerek nitelik kazanıyorlar. Bölgemizde kurulacak yüksekokul içinde planlarımız bu yönde. Buradaki amacımız aranan personel yetiştirmek ve bölgemizde oluşan nitelikli eleman arayışına cevap verebilmek. Üniversitelerimiz ile yaptığımız işbirliğinin devam ederek artması bizler için çok önemli. Bu birlikteliğin sanayimizin gelişimine de yansıyacağına inancım tamdır. Akademisyenlerimizin fikirlerine ve projelerine ihtiyacımız var" dedi.
İşbirliği toplantılarından ciddi sonuçlar elde edildiğini kaydeden Rektör Çamsarı, "MTOSB'de kurulması planlanan yüksekokulun çalışmalarındaki teknik ayrıntıları tamamlamak üzereyiz ve sanayimiz için yaptıklarımızın henüz başında olduğumuza inanıyorum. OSB içerisinde MEÜ’ne bağlı MEÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndaki bazı programlar, ilk etapta Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü, Makine Programı ve Elektronik ve Otomasyon Bölümü Kontrol ve Otomasyon Programları pilot olarak uygulanacak. Öğrencilerimiz özellikle uygulama derslerini OSB’de yeni kurulan birimde veya işyerlerinde yapacaklar. Bu anlamda yaptığımız çalışmalarda sona gelindi" diye konuştu.
Sanayicilerin, üniversitelerin ve kurumlan birlikteliği ile gerçekleştirilen bu çalışmalardan dolayı çok memnunum olduğunu belirten Vali Su ise, kısa süre zarfında gerçekleştirilen bu toplantılarda alınan sonuçların Mersin adına çok sevindirici olduğunu söyledi.
Toplantı, fikir alışverişleri ve sohbetlerin ardından sona erdi.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MTOSB'ye Yüksekokul kurulacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı