ANKARA HABERLERİ

Ms sandığınız Lyme olabilir

Hürriyet Haber
23 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2010 - 20:08

Uzmanlar Türkiye’de heryıl yüzlerce kişinin kene ısırmasıyla bulaşan lyme hastası olduğunu, ancak bunların birçoğunun hastalığını bilmediğini savunarak, “Kendini, MS (multipl skleroz), romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenlerin bazıları lyme olabilir” uyarısında bulundu.

Hürriyet Haber

ANKARA Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barbaros Çetin, Türkiye’de yüzlerce kişinin kene ısırmasıyla bulaşan lyme hastası olduğunu, ancak bunların birçoğunun hastalığını bilmediğini savunarak, “Kendini, MS (multipl skleroz), romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenlerin bazıları lyme olabilir” dedi.

Çetin, ABD’deki Lyme kasabasında 1975 yılında üniversite gençliğinde eklem ağrıları, görme bozukluğu, iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıktığını, yapılan araştırmada “lyme” adı verilen hastalığa neden olan bakterinin keneler aracılığıyla insanlara geçtiğinin belirlendiğini söyledi.

Hastalığa, “Ixodes Ricinus” adlı kene türünün neden olduğunu ifade eden Çetin, Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 117 ülkede lyme hastası olduğunu, 63 ülkede lymenin endemik olarak bulunduğunu, hastalığın artık dünyadan silinmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Türkiye’de şu ana kadar 22 ilde lyme vakası saptandığını dile getiren Çetin, “Bu hastalığa neden olan bakteri o kadar tehlikeli ki genetik olarak diğerlerinden 50 kat daha kuvvetli. Hücrenin içine girip kendini gizliyor. Doktorlar bu hastalığın belirtileriyle gelen hastalara iyi tetkik yapmadıkları takdirde ‘hastalık hastası’ olduklarını söyleyebiliyor. Çünkü bu bakteriyi ortaya çıkarmak oldukça güç. Bakteri o kadar tehlikeli ve iyi kamufle oluyor ki tespiti için birçok test yaptırmak gerekebiliyor” diye konuştu.

Pikniğe dikkat

Lymenin, bütün vücudu sarabilen bir hastalık olduğuna dikkati çeken Çetin, “Keneden geçerek lymeyi yapan bakteri, zaman içerisinde bütün organlara yayılıp yerleşebiliyor. Uzun yıllar kendisini saklayabiliyor, ardından da aktif hale geçebiliyor. Bulunduğu organı bir anda felç edebiliyor. Yani sizi öldürmüyor, süründürüyor” dedi.

Türkiye’de yüzlerce insanın, kene ısırmasının ardından bulaşan Lyme hastası olduğunu, ancak bunların birçoğunun hastalığını bilmediğini savunan Çetin, “Kendini,multipl skleroz romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenlerin bazıları lyme olabilir” dedi.

Prof. Dr. Çetin, keneyle bulaşan ve herkesçe bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının da artık Türkiye’nin yüzde 90’ında görüldüğünü dile getirerek, “Plajlarda bile görüldüğü rapor ediliyor. Hayvanlar, kuşlar, her türlü canlı keneyi taşıyabiliyor. Uçakta bile bir doçent arkadaşımıza kene yapıştı. Keneler her yerde olabiliyor. Piknikçiler artık pikniğe gitmeyin. Gidiyorsanız astronot, arıcılar gibi giyinin” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ms sandığınız Lyme olabilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı