BURSA HABERLERİ

MS Hastalığı Nilüfer’de Anlatıldı

IHA
26.10.2015 - 12:42Son Güncelleme :

NİLÜFER BELEDİYESİ’NİN BURSA MULTİPL SKLEROZ DERNEĞİ İLE BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ “MS HASTALIĞI’NDA GÜNCEL GELİŞMELER” KONULU SEMİNERDE KONUŞAN DOÇ. DR. ÖZLEM TAŞKAPILIOĞLU, HASTALIĞIN İLAÇLA TEDAVİSİNİN VE KONTROL ALTINA ALINMASIN MÜMKÜN OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Nilüfer Belediyesi’nin Bursa Multipl Skleroz Derneği ile birlikte düzenlediği “MS Hastalığı’nda Güncel Gelişmeler” konulu seminerde konuşan Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu, hastalığın ilaçla tedavisinin ve kontrol altına alınmasın mümkün olduğunu söyledi.
Nilüfer Belediyesi ile Bursa Multipl Skleroz Derneği, Nilüfer Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde MS hastalarına yönelik eğitim semineri düzenledi. Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Kılıç ve Bursa MS Derneği Başkanı Güngör Keskin’in de katıldığı toplantıda
Uludağ Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu, MS hastalığı hakkında güncel gelişmeleri aktardı. MS hastalığını “40 yaşın altında en çok özürlülük yapan beyin hastalığı” olarak tanımlayan Bursa Multipl Skleroz Derneği Başkanı Güngör Keskin, her yaşta ve cinste görülse de 20-40 yaş arasında kadınlarda daha sık görüldüğünün altını çizdi. Keskin, dünyada 2 buçuk milyon MS hastası olduğunu ve Türkiye’de yaklaşık 50 bin MS hastası olduğu söyledi.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu da hastalığın belirtilerini aktardı. Taşkapılıoğlu, hastalığın görmede azalma, ani görme kayıpları ve çift görme, kol bacaklarda kısmi felçler, kasılmalar ve ellerde titreme, dengesizlik, baş dönmesi ve konuşma bozuklukları gibi belirtileri olduğunu söyledi. Taşkapılıoğlu, belirtilerin görülmesi durumunda beyin ve sinir hastalıkları uzmanına ya da MS polikliniklerine başvurulması gerektiğini kaydederek, “Hastalığın ilaçla tedavisi ve kontrol altına alınması mümkün. Ancak hastalığın hekim tarafından tanınması gerekir. Bu da zaman ister bunu bekleyecek sabrınız olmalı” dedi.
Taşkapılıoğlu, hastaların ilk etapta panik olduklarını da belirterek hastalığın kabulünde problem yaşayanların psikiyatrik destek almalarını da tavsiye etti.
Seminere katılanlar, hastalıkla ilgili önemli bilgiler edindiklerini belirterek, bu imkanı sağladığı için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden MS Hastalığı Nilüfer’de Anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 12 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MS Hastalığı Nilüfer’de Anlatıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı