Ege Haberleri

EGE

  Mrs.Gourme: Şutte, doğru adres

  Hürriyet Haber
  24 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2000 - 00:01

  YAZIN gitmemekte direndiği günlerden biri. Sabah serinliğine aldanıp biraz kalın giyindiğime pişmanım. Bir yandan sıcak, diğer yandan hafta başının yoğun iş trafiği zorlu bir öğle öncesi geçirmeme neden oluyor. Öğleden sonra da işim çok. Uzun bir yolculuk beni bekliyor. Dayanma sınırımın sonlarına doğru arkadaşım geliyor. Uzun yıllar birlikte çalışmanın getirdiği tecrübeyle acil yardıma ihtiyacım olduğunu anlıyor. Allah’tan bunun yöntemini de iyi biliyor. Selamlaşmanın ardından, ‘‘Hadi çıkıyoruz. Senin güzel bir yemeğe ihtiyacın var’’ diyor.

  ÇIKIYORUZ. Rutin ‘‘nereye gidelim, ne yiyelim’’ tartışmasına bile halim yok. O da sormuyor zaten. Şutte'ye gidiyoruz. Klimanın serinliği dışarıda oturma keyfinden önce geliyor, içeri giriyoruz. Birisi oldukça gürültülü birkaç masa daha var. Mönüler geldiğinde arkadaşımın önceden yemek yediğini öğreniyorum. ‘‘Sana eşlik etmek için tatlı yiyeceğim’’ diyor.

  MÖNÜYÜ incelerken sıkıntımın hafiflediğini hissediyorum. Seçenek bol. Sandviçler, salatalar ve her gün için ayrı yemeklerle diyet mönü. O günün yemeği rosto. Midemi zorlamayacak bir şeyler arıyorum ve Çin tavuğu seçiyorum. Bir geleneği yıkarak salatayı es geçiyorum. Kurtarıcım da tiramusu alıyor.

  SİPARİŞLERİMİZİ beklerken çevreyi izliyorum. Dikkati çeken ilk şey mekanın çok ferah ve temiz olması. İki genç hanım servis yapıyor. Tezgahın arkasında da bir hanım var. İşlerini son derece ciddi ve olabildiğince çabuk yapıyorlar. Servisleri özenli. Biraz daha gülümseseler daha hoş olur diye geçiriyorum aklımdan.

  ZARİF bir sepette özenle kesilmiş ekmekler ve kolalar geliyor. Ne şanssızlık beyaz ekmek yemiyorum. Ekmeği alabileceklerini söyleyip, kendiminkini çıkarıyorum. Artık pek çok yerde diyet, ya da esmer ekmek bulmak mümkün. Ama bu konuda işi şansa bırakmadığım için yanımda sevdiğim ekmeği taşıyorum. Eğer yanımda yoksa ekmekte seçenek sunan yerleri tercih ediyorum.

  AZ sonra, küçük bir güveçte Çin tavuğum geliyor. Yeşil biber ve ince kesilmiş havuçla Çin tavasında, yüksek ateşte sote edilmiş tavuk, beklediğimden lezzetli. Yemeğimle öylesine meşgulüm ki arkadaşım, ‘‘Tiramusu yediklerimin en iyilerinden’’ deyinceye kadar onun tatlısının geldiğini farketmiyorum.

  BU arada arka masadaki gürültücü grup klimanın serinliğinden kaçıp dışarıda bir masaya oturuyor ve keyfim daha çok yerine geliyor. Gençlerin ses tonlarını ayarlayamamalarını anlıyorum, ama biraz daha olgun yaşlarda gürültü yapmayı marifet sayanları bir türlü bağışlayamıyorum. Neyse bu şanssızlık tabii, zaman zaman başa geliyor.

  İYİ bir yemek keyfimi yerine getiriyor gerçekten. Ancak bunda bana eşlik eden dostumun da etkisi çok. Çünkü yenen yemek, mekan, servis kadar masadaki dostluk da önemli. O, büyük ustalıkla güzel şeyler düşündüren sohbet konuları açıyor, minik espriler ve şakalarla yemeğimin lezzetini artırıyor. Kısaca bir saat içinde yenilendiğimi hissediyorum. Bu terapi için 5 milyon lira ödüyoruz. Temiz bir mekan, ustalıkla pişirilmiş çok lezzetli bir yemek ve paha biçilemeyecek bir dost, yoğun çalışma temposuna ve bir anlamda yaşama dönmeme yardım ediyor.

  İŞİN sırrı şu. Lezzetli ve keyifli bir yemek için Şutte en doğru adreslerden biri. Dostu, özenle aramanız gerek. Dilerim benim kadar şanslı olursunuz.

  Telefon: 463 31 66

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı