Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  MP3'ler karakterinizi ele veriyor

  A.A.
  24.08.2009 - 10:09 | Son Güncelleme: 24.08.2009 - 10:09

  İngiltere'nin ünlü Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırma, bir kişinin MP3 çaları veya bilgisayarındaki müzik türünün karakteriyle ilgili önemli ipuçları verdiğini gösterdi.

  İngiliz medyasında yer alan, 250 bin müzik tutkunun müzik zevkiyle ilgili  yapılan araştırmada, caz severlerin yaratıcı, rock dinleyenlerin isyankar, klasik  müzik meraklılarının entelektüel ve pop müzik tutkunlarının da arkadaş canlısı  oldukları ortaya çıktı.

  2003'ten bu yana yapılan araştırmanın başında yer alan Cambridge  Üniversitesinden Psikolog Dr. Jason Rentfrow, insanların müzik zevklerini  açıklayarak, kişilik ve değerleriyle ilgili diğer insanlara bir işaret  yolladıklarını belirtti.

  Dr. Rentfrow, bir kişinin müzik çaları veya bilgisayarındaki müzik  dosyasının, diğerlerine, bu insanın "değerleri, sosyal sınıfı, hatta etnik  kökeni" hakkında hızlı bir değerlendirme olanağı sağlayabileceğini belirterek,  "İnsanlar birçok nedenden ötürü çevrelerindekileri tahmin ve kontrol edebilme  hissiyle davranırlar. Birisiyle ilk tanışmamızdan itibaren nasıl birisi olduğunu  anlamaya çalışırız. Bilgisayardaki müzik dosyası bu kişi hakkında önemli  işaretler sağlayabilir" diye konuştu.

  Araştırmasında, deneklerden rock, pop, electronica, rap, klasik ve caz  türü müzikleri nasıl değerlendirdiklerini soran Rentfrow, katılımcılardan bu  türlerin tutkunlarının dışa dönüklük, uzlaşmacılık, insaflı veya vicdanlı olmak,  ruhsal bozukluk ve açık sözlülük gibi kişisel özelliklerine not vermelerini  istedi.

  Rentfrow, ayrıca deneklerden, kişisel özellik ve değerlere 1'den 7'ye  kadar not vermelerini ve müzik tutkunlarının özellikle hangi etnik köken ve  sosyal sınıftan geldiklerini tahmin etmelerini talep etti.

  Araştırmanın sonunda, katılımcıların, kimin klasik müzik, rock ve rap  sevdiğini yüzde 77 gibi yüksek bir oranla tahmin ettikleri görüldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı